Trwa ładowanie...
d3yw651
09-05-2004 08:30

Laureaci 44. Kaliskich Spotkań Teatralnych

Witold Dębicki za rolę w spektaklu "Ryszard III" Teatru Nowego w Poznaniu otrzymał Grand Prix 44. Kaliskich Spotkań Teatralnych (KST). Festiwal trwał osiem dni.

d3yw651
d3yw651

Nagroda za rolę pierwszoplanową przypadła Halinie Skoczyńskiej z Teatru Polskiego we Wrocławiu, która zagrała tytułową postać w spektaklu "Mary Stuart".

Jury przyznało dwie nagrody za role drugoplanowe - otrzymali je: Mirosław Kropielnicki (za Księcia Buckingham w przedstawieniu "Król Ryszard III") i Zygmunt Bielawski (za rolę Kata w "Mary Stuart").

Dwie nagrody specjalne otrzymali twórcy przedstawień: "Wieje" - przygotowanego przez Scenę Inicjatyw Aktorskich Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu - i "Das Kuchendrama czyli dość niesmaczna wariacja na temat Matki Witkacego w czterech koszmarnych częściach" - w wykonaniu Caryl Switt i Marcina Bortkiewicza.

Festiwal, który - według organizatorów - był jedyną w Polsce tego typu imprezą zainaugurowaną w dniu akcesji Polski do Unii Europejskiej, rozpoczęła prapremiera spektaklu "Sinobrody - nadzieja kobiet" Dei Loher w reżyserii Norberta Rakowskiego i w wykonaniu aktorów Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.

d3yw651

Do Kalisza przyjechali m.in. aktorzy Lwowskiego Teatru Woskresienja ze sztuką "Zachodnia przystań" Bernarda-Marii Coltes.

Pokazano 22 spektakle w wykonaniu teatrów z Gdańska, Poznania, Krakowa, Torunia, Łodzi, Wałbrzycha, Bydgoszczy, Wrocławia, Kalisza i Lublina. Teatr Provisorium i Kompania Teatr w Lublinie pokazał sztukę "Do piachu" Tadeusza Różewicza. Z przyczyn technicznych i finansowych, przedstawienie konkursowe "Mary Stuart" oceniano nie w Kaliszu, lecz w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

W tym roku na kaliskich scenach wystąpili również studenci szkół teatralnych w Łodzi, Krakowie, Warszawie i Wrocławiu, którzy pokazali cztery bardzo dobrze przyjmowane spektakle dyplomowe.

Przedstawienia konkursowe oceniali w tym roku: znana aktorka Maja Komorowska, Agnieszka Celeda z "Polityki", teatrolog profesor Janusz Degler, reżyserzy - Julia Wernio i Maciej Prus oraz młody dramaturg Michał Walczak. Po raz pierwszy zaproszono także młodzieżowe jury, w którym zasiadali mieszkańcy Kalisza studiujący historię sztuki i teatrologię. Także to jury dysponowało skromną, ale własną pulą nagród.

d3yw651

Festiwal wypełniło kilka imprez towarzyszących, m.in. wystawa przygotowana w 60. rocznicę pracy artystycznej Igora Przegrodzkiego, recital Sebastiana Pawlaka, spotkania z jurorami, przedstawienie "Żółty" Teatru Tańca Alter w Kaliszu oraz "Wirokiro off theater" w wykonaniu gospodarzy. Bardzo dobrze przyjęto także pokaz kostiumów Bogny Rząd na Dużej Scenie Teatru.

  1. KST kosztowały około 350 tys. zł. Poza wpływami ze sprzedaży biletów, teatr otrzymał pieniądze od licznych sponsorów, ministerstwa kultury, samorządu województwa i prezydenta Kalisza. Honorowy patronat nad KST sprawował minister kultury Waldemar Dąbrowski.
d3yw651
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3yw651
Więcej tematów