Polska„Lato z Radiem” z wizytą w Turku

„Lato z Radiem” z wizytą w Turku

W czwartek „Lato z Radiem” gości w Turku. Mieszkańcy miasta tłumnie przybyli na stadion 1000- lecia, gdzie od rana bawią się na pikniku. Na scenie wystąpiły dwa popularne boysbandy Hi Street i Just 5. Tradycyjnie już, dziewczyny szalały, piszczały, a potem tłumnie ustawiały się w kolejce po autografy swoich idoli.
Najmłodszych powalił na kolana Pan Yapa. Z estrady nawoływał : „Witki w górę...”. W ten sposób Kszysztof Jańczak zachęcał ich do wzięcia udziału w rapowaniu.
Podczas koncertu nie zabrakło różnych konkursów. Po bardzo zaciętej walce w konkursie na najsilniejszego człowieka, zwyciężył Rajmund Rzepka.
Ci, których interesują komputery i Internet nie zawiedli się odwiedzając namiot Wirtualnej Polski – współorganizatora koncertu, gdzie można było za darmo skorzystać z Internetu.

Turek zamieszkuje 32 tys. osób. Miasto położone jest około 27 km na południe od Konina.
Podanie głosi, że nazwa miasta wywodzi się od tura, zwierzęcia w przeszłości zamieszkującego okoliczne lasy. Położone na Wysoczyźnie Tureckiej miasto, powstało w XIV w., ale jego prehistoria sięga epoki żelaza. Osadnicy pojawili się w okolicach Turku już w VI w. p.n.e. Pierwsze wzmianki o mieście w dokumentach historycznych pojawiły się w „Bulli gnieźnieńskiej” z 1136 r.
Zwiedzając Turek warto obejrzeć jego najstarsze zabytki. Należy do nich wybudowany w XIII w. kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa, Wielokrotnie odbudowywany, obecną formę uzyskał po odbudowie na początku XX w. W świątyni przykuwają uwagę witraże i polichromie, wykonane przez ucznia Jana Matejki - Józefa Mehoffera. W XIX-wiecznym ratuszu miejskim znajduje się Muzeum Rzemiosła Tkackiego, które powstało na bazie otwartej w 1972 r. Regionalnej Izby Muzealnej. Charakterystycznym miejscem w Turku jest również Kopalnia Węgla Brunatnego i Elektrociepłownia „Adamów”. (miz)

zlatokoncert

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)