PolskaLato z Radiem w Środzie Wielkopolskiej

Lato z Radiem w Środzie Wielkopolskiej

Środa w Środzie - to nie pomyłka. Właśnie do Środy zawitała trasa koncertowa „Lata z Radiem”. Konkursy i koncerty to atrakcje, które przygotowali organizatorzy festynu dla mieszkańców tego wielkopolskiego miasteczka.

Już na początku tradycyjnego koncertu na scenie pojawił się idol najmłodszych – Pan Yapa. Do Środy przybył on ze swymi nieodłącznymi przyjaciółmi – suczką Fasolą i Różową Panterą. Dzieciarnia szalała śpiewając największy hit, czyli „Rap Pana Yapy”. Oprócz tego niektórzy mieli szansę na udział w wyborach rapera i raperki „Lata z Radiem”, Bohuna i Helenki Środy wielkopolskiej i najlepszego różowego makaroniarza. Po nim na scenie pojawili się ulubieńcy damskiej części publiczności, czyli grupa Hi Street. Bisom nie było końca. Jeden z członków zespołu, Marek Sośnicki wyznał, że wśród widzów jest jego rodzina, gdyż on sam pochodzi z Kalisza, który leży niedaleko stąd.

W namiocie Wirtualnej Polski zastanawiamy się nad stworzeniem listy społecznej. A wszystko to z powodu długiej kolejki oczekujących, by choć na chwilę zasiąść przy klawiaturze komputera. Właśnie tu można bezpłatnie posurfować po Sieci, a także założyć sobie bezpłatne konto pocztowe.

Jednak zanim nasza „wirtualna” ekipa dotarła do Środy Wielkopolskiej, wybraliśmy się na krótką wycieczkę do sanktuarium licheńskiego, co zostało udokumentowane na zdjęciach.
Środa Wielkopolska położona jest 33 km na południowy wschód od Poznania. Pierwsze wzmianki o Środzie pochodzą z 1228 r., najprawdopodobniej prawa miejskie uzyskała ona ok. 1270 roku. W 1331 r. miasto i zamek spalili Krzyżacy .
Od 1496 r. Środa była miejscem sejmików szlacheckich dla województwa kaliskiego i poznańskiego. W latach 1665 i 1703 miasto zostało zniszczone i spalone przez Szwedów. W wyniku drugiego rozbioru Polski (1793 r.) Wielkopolska, a z nią Środa dostała się pod panowanie pruskie. W 1806 r. do miasta wkroczyły oddziały Napoleona, wspomagane przez legiony gen. Henryka Dąbrowskiego. Od tego momentu do roku 1813 należało ono do Księstwa Warszawskiego.
W 1815 r. miasto ponownie dostało się pod panowanie pruskie - jako część Wielkiego Księstwa Poznańskiego. W 1918 r. powstańcy średzcy pospieszyli z pomocą powstańcom w Poznaniu, a następnie wzięli aktywny udział w dalszych walkach o oswobodzenie Wielkopolski.
Obecnie miasto i gmina Środa Wielkopolska zajmuje obszar ok. 20 ha, który zamieszkuje ok. 30 tys. Mieszkańców. Środa jest liczącym się ośrodkiem przemysłowo – rolniczym. Posiada administrację rządową i samorządową. Miasto jest także ważnym ośrodkiem kulturalnym regionu wielkopolskiego.(aso, an)

zwielkopolskaśroda

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)