PolskaLato najzimniejsze od 1816 roku!

Lato najzimniejsze od 1816 roku!

Choć trudno w to uwierzyć, meteorolodzy wieszczą, że obecne lato może się zapisać na kartach historii jako absolutnie wyjątkowe. Można to ująć jeszcze bardziej spektakularnie i raczej się nie pomylić - po raz pierwszy od niemal 200 lat lata po prostu nie będzie. Takie wnioski wysunęli na podstawie obserwacji pracownicy France Canal Meteo.

Lato najzimniejsze od 1816 roku!
Źródło zdjęć: © AFP | Carsten Rehder

27.06.2013 | aktual.: 28.06.2013 07:58

Francuzi są mocno zaskoczeni, ponieważ lato w tym kraju jest zwykle ciepłe i ładne. Tymczasem jak dotychczas tylko w Prowansji jest ciepło, w dodatku też nie aż tak, jak autochtoni są do tego przyzwyczajeni. Przenikliwe zimno nęka całą zachodnią Europę już od wiosny. Ironią losu jest fakt, że ciepło najwcześniej zrobiło się tam, gdzie mrozy potrafią trzymać do maja - w Rosji i we wschodniej Ukrainie. Na temperatury od dłuższego czasu nie narzekają też Skandynawowie.

1816 rok zasłynął jako tak zwany "Rok bez lata". Była to długotrwała anomalia klimatyczna wywołana erupcją wulkanu Tambora w Indonezji. Spowodowało to szereg dziwnych aberracji pogodowych, które doprowadziły do fatalnych skutków. Europa cierpiąca po wojnach napoleońskich otrzymała kolejny cios w postaci zniszczonych plonów, a szerzyła się przestępczość - głównie kradzieże żywności.

Tym razem przyczyny zimna są zupełnie inne. Przede wszystkim swoje żniwo zbiera długa i późna zima, która w zaskakujący sposób nawiedziła Europę. Schłodził się Ocean Atlantycki, który w normalnych warunkach pełni rolę swego rodzaju kaloryfera dla naszego kontynentu. Wszystko to może być skutkiem wielkiego osłabnięcia Golfsztromu.

Polska również może ucierpieć z powodu zimna w drugiej części lata, jeżeli płynąć będzie do nas polarno-morskie powietrze, na które Atlantyk ma ogromny wpływ. My jednak mamy o tyle dużo szczęścia, że wpływają na nas także masy powietrza kontynentalnego z ciepłego (aż trudno uwierzyć w te słowa) wschodu oraz południa. Czy mamy do czynienia ze zjawiskiem permanentnym?

O ile zimne lato z 1816 roku miało jasną przyczynę, o tyle tym razem mamy do czynienia z czymś, czego naukowcy nie są w stanie do końca rozszyfrować. Zimny Atlantyk wynika w dużej mierze ze słabego prądu zatokowego, o czym klimatolodzy alarmują już od kilku lat. Jeżeli globalne ocieplenie rzeczywiście doprowadziło do zmian w układzie prądów morskich, tragiczne skutki odczujemy już niebawem.

Europa Zachodnia stanie się bardzo zimną częścią świata, a Polska i kraje położone bardziej na wschód mogą zwiększyć swoją amplitudę temperatur. Lata będą u nas kapryśne, z pogodą upalną i zimną na zmianę, a zimy niemal tylko bardzo mroźne i śnieżne. Wygląda na to, że musimy się z tą myślą powoli oswajać.

Zobacz więcej w serwisie pogoda. href="http://wp.pl/">

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)