Lato bez pedofila
Liczba oficjalnie potwierdzonych przestępstw seksualnych na małoletnich w Krakowie rośnie - w ubiegłym roku było ich o 29% więcej niż w 2005 roku. Ponad dwukrotnie wzrosła liczba poszkodowanych dzieci. Choć policjanci zastrzegają, że dane są niewymierne, bo wciąż duża jest "ciemna liczba" przestępstw pedofilskich, trzeba być ostrożnym, bo wakacje to okres, w którym dzieci są bardziej na nie narażone.
11.07.2007 08:59
Częściej nawiązują nowe znajomości na dyskotekach, biwakach, w pubach. Ale bywa i tak, że chcą zrobić coś dobrego i szukają pracy czy wolontariatu. A tam też mogą trafić na osoby mające nieuczciwe zamiary - wylicza mł. insp. Dariusz Nowak, rzecznik małopolskiej policji. Terapeuci wskazują na to, że podobne kontakty często nie budzą niepokoju dzieci. 14-letnia dziewczyna wróciła z obozu żeglarskiego. Starszy, doświadczony instruktor poświęcał jej dużo czasu. Dziewczyna uległa jego urokowi. To było ciche przyzwolenie na gwałt, mimo że nie było tam użycia siły- mówi Iwona Wiśniewska z Interwencyjnego Ośrodka dla Osób Dotkniętych Przemocą. Zwraca uwagę na to, że każdy kontakt seksualny dorosłego z dzieckiem poniżej 15 lat jest karalny. Nie musi być rozerwanego ubrania i siniaków; dziecko nie musi nawet cierpieć z tego powodu - tłumaczy.
Jak podkreślają policjanci, bardzo wysublimowane formy wciągania dzieci w kontakty o podłożu erotycznym stosowane są również w sieci. Pedofile zaczynają od troski i uwagi, zdobywają informację o młodym internaucie, potem wprowadzają do rozmów elementy erotyczne i pornograficzne tłumacząc, że podobne rozmowy są normalne. Manipulują młodym człowiekiem, wykorzystując m.in. konflikty w domu. Wmawiają mu, że musi strzec zawartości komputera przed nadmiernie kontrolującymi go rodzicami- tłumaczy insp. Nowak.
Chroń swoje dziecko: - Rozmawiaj z dziećmi o zagrożeniach, nie pomijając tematów dla nich istotnych; spraw, by miały pewność, że mogą opowiedzieć o złych doświadczeniach. - Interesuj się z kim i gdzie dziecko wychodzi, czym się zajmuje, co robi siedząc godzinami przed komputerem. - Zwróć uwagę na nieznane numery telefonów pojawiające się w bilingach telefonicznych, na listy czy przesyłki nadawane przez nieznaną osobę. - Nie ignoruj niepokojących sygnałów - np. tego, że dziecko strzeże dostępu do zawartości komputera, nagle wychodzi, gwałtownie reaguje na próby uzyskania przez ciebie dostępu do komputera. - Reaguj, gdy znajdziesz ślady maili, przesyłek internetowych o treściach erotycznych.
(MP)