Łapownictwo najgroźniejsze
Korupcja, przywłaszczenie majątku, manipulowanie przetargami - to najczęściej występujące przestępstwa i nadużycia, do których dochodzi w polskich firmach - wynika z sondażu przeprowadzonego przez firmę audytorsko-konsultingową Deloitte, pisze "Rzeczpospolita".
03.12.2003 | aktual.: 03.12.2003 06:18
Za najpoważniejsze i najgroźniejsze dla gospodarki przestępstwa ankietowani uznali łapownictwo i korupcję (82% odpowiedzi), przestępczość zorganizowaną (ponad 60%) oraz sprzeniewierzenie majątku firmy (43%).
Prawie 95% ankietowanych uważa, że nadużycia są poważnym problemem polskiej gospodarki. O tym, iż nie jest to wydumany, ale rzeczywisty problem, świadczą dane mówiące, że wystąpiły w ostatnich trzech latach w prawie 60% firm. Nie udaje się również odzyskać zdecydowanej większości strat. Co czwarta firma nie odzyskała nic, a prawie 40% - mniej niż czwartą część utraconych kwot.
W ograniczaniu negatywnych zjawisk w gospodarce nie pomaga obowiązujące prawo - niemal 75% respondentów uważa, że przyjęte rozwiązania nie są wystarczające. Jeszcze gorzej wygląda zaufanie do skuteczności wymiaru sprawiedliwości.
Ponad trzy czwarte badanych jest zdania, że nadużycia gospodarcze stanowią barierę w napływie do Polski inwestycji zagranicznych. (PAP)