L. Kaczyński: nie ma zmiany polityki polskiej wobec Ukrainy
Nie ma jakiejkolwiek zmiany polityki w
stosunku do Ukrainy, polska polityka w tym zakresie jest polityką
stabilną - zaznaczył prezydent Lech Kaczyński, który
spotkał się z ukraińskim przywódcą Wiktorem Juszczenką.
12.05.2006 | aktual.: 12.05.2006 15:01
Na konferencji dziennikarz ukraiński zapytał, czy nie będzie zmiany polityki polskiej wobec Ukrainy, kiedy ma się "wrażenie tymczasowości polskiego rządu".
L. Kaczyński: nie ulegnę presji środowisk
W Polsce dotąd nie było koalicji, Polską rządził przez 6 miesięcy rząd mniejszościowy. W tej chwili nie ma rządu tymczasowego. Obecna koalicja na pewno nie jest łatwa, ale sądzę, że jest szansa, aby była koalicja trwałą - odparł polski prezydent zapewniając, że polityka polska wobec Ukrainy nie zmieni się.
Jutro państwo usłyszycie moje przemówienie. Z naszej strony idziemy odważnie do przodu, żadne głosy protestu mnie na tej drodze nie powstrzymają - odpowiedział prezydent pytany, czy Ukraina usłyszy od polskiego prezydenta słowo "przepraszam" podczas uroczystości w Pawłokomie.
Juszczenko podkreślił: Wygramy z przeszłością, a nie przegramy. (...) Jutro będę we wsi Pawłokoma i pochylę czoło przed tą tragedią, która miała miejsce. To my czynimy po to, aby nigdy więcej przeszłość nie odbierała możliwości dla dzisiejszego porozumienia i dzisiejszego rozwoju - zaznaczył.
Polski prezydent podkreślił wagę tego wydarzenia. Zapowiedział też, że nie ulegnie presji środowisk, które przeciwne są tym uroczystościom. Z kolei Wiktor Juszczenko podkreślił, że upamiętnienie przez Polaków ukraińskich ofiar jest symbolicznym wydarzeniem. Zwrócił jednocześnie uwagę, że on również odda hołd ofiarom. Dodał, że pojednanie to odbywa się po to, by w przyszłości takie tragedie się nie powtórzyły. Uroczystościom w Pawłokomie przeciwna jest, między innymi, Młodzież Wszechpolska.
Polsko-ukraińska współpraca energetyczna, Ukraina w NATO
Na wcześniejszym spotkaniu prezydenci Polski i Ukrainy rozmawiali o członkostwie Ukrainy w NATO oraz współpracy energetycznej. Rozmawialiśmy o sprawach przynależności Ukrainy do NATO, o inicjatywach energetycznych prezentowanych przez Ukrainę - powiedział Lech Kaczyński. Być może w październiku będziemy współorganizotorami konferencji o bezpieczeństwie energetycznym w Warszawie - dodał.
Uważamy za celowe wyjście z inicjatywami dotyczącymi tego projektu na poziom międzynarodowy- stwierdził Juszczenko na konferencji prasowej. Jak dodał, omawia również aktywizację udziału w tym projekcie strony kazachskiej.
Ze strony Wiktora Juszczenki wyszła inicjatywa zorganizowania międzynarodowej konferencji na temat bezpieczeństwa energetycznego, która być może odbędzie się w październiku w Warszawie. Jej współgospodarzami mają być Lech Kaczyński i Wiktor Juszczenko.
Lech Kaczyński zapowiedział, że będzie czynił wszystko, aby można było zwiększyć liczbę przejść granicznych polsko-ukraińskich i poprawić ich jakość. Przypomniał też, że to jego trzecie spotkanie z Juszczenką.
Obaj prezydenci rozmawiali również o współpracy w dziedzinie wojskowej. Prezydenci Polski i Ukrainy zdecydowali o zacieśnieniu współpracy w tej dziedzinie. Współpraca sił zbrojnych dotyczyłaby głównie techniki wojskowej. Wiktor Juszczenko powiedział, że w najbliższym czasie na Ukrainę uda się specjalna delegacja polskich ekspertów.