Kwiaty na grobie gen. Papały w rocznicę jego śmierci
W 9. rocznicę tragicznej śmierci b. komendanta głównego policji gen. Marka Papały, na jego grobie w rodzinnym Pruchniku (Podkarpackie) przedstawiciele policji oraz władz wojewódzkich i samorządowych złożyli kwiaty. W uroczystościach wzięli udział także rodzice generała.
Kwiaty w imieniu komendanta głównego policji złożył komendant wojewódzki w Rzeszowie, nadinsp. Dariusz Biel. Honory tragicznie zmarłemu oddał również komendant policji w Jarosławiu oraz policjanci powiatu jarosławskiego. Wiązanki na grobie złożyli też przedstawiciele wojewody podkarpackiego, władze samorządowe powiatu jarosławskiego i gminy Pruchnik.
Modlitwie za duszę zmarłego przewodniczył duszpasterz podkarpackich policjantów, ksiądz Bogusław Przeklasa.
Ten dzień, gdy przypada rocznica tragicznej śmierci generała Papały, to czas szczególny, czas zadumy dla prawie 100-tysięcznej armii polskich policjantów, którzy tradycyjnie, co roku o tej porze oddają generałowi honory, składając na jego mogile kwiaty - powiedział naczelnik wydziału komunikacji społecznej Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, mł. inspektor Wiesław Dybaś.
Gen. Marek Papała został zastrzelony 25 czerwca 1998 r. przed blokiem przy ul. Rzymowskiego w Warszawie, gdzie mieszkał. Wielowątkowe śledztwo w tej sprawie nadal trwa, było przedłużane kilkanaście razy. W Komendzie Głównej Policji działa specjalna grupa policjantów, która współpracując z warszawskimi prokuratorami zabrała materiał dowodowy pozwalający na przedstawienie zarzutów zabójstwa trzem osobom.
Dotychczas zarzuty nakłaniania i współudziału w zabójstwie Papały postawiono dwóm gangsterom z grupy pruszkowskiej: Ryszardowi Boguckiemu i domniemanemu szefowi gangu Andrzejowi Zielińskiemu, ps. Słowik. Trzecim w kręgu podejrzeń jest Edward Mazur - biznesmen z Chicago, legitymujący się polskim i amerykańskim paszportem, domniemany zleceniodawca zbrodni. Miał go wskazać jeden z członków tzw. klubu płatnych zabójców z Gdańska.
Mazur został zatrzymany przez FBI 20 czerwca 2006 r. w Chicago. 24 maja 2007 r. odbył się proces przed sądem federalnym w Chicago w sprawie ekstradycji do Polski Mazura. Prowadzący sprawę sędzia Arlander Keys powiedział, że "we właściwym czasie" ogłosi swą decyzję.
Podejrzewany o zabójstwo Papały jest też Ryszard Niemczyk przekazany Polsce w 2005 r., na podstawie europejskiego nakazu aresztowania. Niemczyk, skazany na 25 lat za zabójstwo "Pershinga", zeznał w styczniu 2006 przed bielskim sądem, że nie ma nic wspólnego z zabójstwem Papały.