Kwesta na rzecz osób z chorobą Parkinsona
W drugą rocznicę śmierci Jana Pawła II, na
pl. Piłsudskiego w Warszawie trwa kwesta na rzecz
osób z chorobą Parkinsona. Za datki wolontariusze z fundacji "Żyć
z chorobą Parkinsona" rozdają pamiątkowe znicze. Wieczorem będzie
je można zapalić ku czci polskiego papieża, który także cierpiał
na tę chorobę.
Wolontariuszy można spotkać w specjalnych namiotach także na pl. Defilad oraz przed kościołem pw. św. Anny. Zbiórka pieniędzy potrwa do godz. 21.37 - godziny śmierci Jana Pawła II.
Organizatorzy kwesty podkreślają, że chodzi nie tylko o to, aby wspominać Ojca Świętego, ale także o to, aby wesprzeć osoby cierpiące z powodu choroby Parkinsona. Jak powiedział PAP Jerzy Łukasiewicz z fundacji "Żyć z chorobą Parkinsona", celem zbiórki jest utworzenie funduszu stypendialnego dla dzieci z rodzin cierpiących na tę chorobę. Dodał, że tylko w niedzielę, kiedy rozpoczęła się kwesta, zebrano ponad 7 tys. zł.
W poniedziałek na pl. Piłsudskiego będzie też można usłyszeć fragmenty homilii Jana Pawła II. O godz. 20.15 rozpocznie się na pl. Defilad oratorium "Gorzkie Żale", transmitowane także na telebimach na pl. Piłsudskiego.
O 21.37 - w godzinę śmierci Jana Pawła II - nieopodal Grobu Nieznanego Żołnierza zapłonie specjalny znicz-symbol pamięci. Jak informuje Centrum Myśli Jana Pawła II, znicz ten powstał ze zniczy postawionych na pl. Piłsudskiego 2 kwietnia 2005 r.
Na placu płoną już setki zniczy ustawione w kształt krzyża.
Warszawiacy przybyli na pl. Piłsudskiego podkreślali w rozmowach z PAP, że jest to dla nich miejsce szczególne. Podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r. właśnie tam Ojciec Święty, podczas mszy świętej, wypowiedział pamiętne słowa: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi! Tej ziemi!".
Od 1998 r. na świecie i w Polsce obchodzony jest 11 kwietnia Międzynarodowy Dzień Osób z Chorobą Parkinsona. Dzień ten jest datą urodzin Jamesa Parkinsona - lekarza, który w 1817 roku pierwszy opisał to schorzenie.
Choroba polega na zaburzeniu wydzielania dopaminy - neuroprzekaźnika umożliwiającego przewodzenie bodźców ruchowych. W rezultacie chorzy mają zaburzenia równowagi, spowolnione ruchy, sztywne mięśnie, drżą im ręce.
Celem fundacji "Żyć z chorobą Parkinsona" jest działalność na rzecz chorych i ich rodzin, cierpiących z powodu tej choroby oraz działalność na rzecz ochrony zdrowia i opieki społecznej.