Kwesta na groby powstańcze. Zaplanuje też trasę po Powązkach
Ruszył serwis ipowazki.pl, na którym chętni internauci mogą zapoznać się z historią warszawskiego Cmentarza Powązkowskiego, przeczytać biografie pochowanych tam osób czy przejrzeć zdjęcia wybudowanych pomników - informuje RMF FM. Planowana jest też aplikacja mobilna. Z kolei w dniach 1-4 i 11 listopada Muzeum Powstania Warszawskiego organizuje kwestę na rzecz odnowienia zaniedbanych i zniszczonych mogił powstańczych na terenie stołecznych nekropolii. Wolontariusze muzeum będą kwestować przed placówką i na warszawskich cmentarzach.
W serwisie ipowazki.pl można znaleźć całą dostępną wiedzę o Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie: dokładną mapę nekropolii, lokalizacje i zdjęcia pomników oraz - po kliknięciu na daną kwaterę, biografię pochowanej w niej osoby. Strona umożliwia też zaplanowanie trasy spaceru - na podstawie wyboru miejsc pochówku znanych osób.
Autorzy strony zapowiadają, że niedługo zaoferują internautom wirtualne spacery tematyczne, na przykład szlakiem wybitnych polskich architektów, naukowców, czy aktorów.
Cmentarz Powązkowski (tzw. Stare Powązki) uznawany jest za jedną z najstarszych zabytkowych nekropolii w Warszawie. Ma obecnie powierzchnie ok. 43 hektarów, pochowano tam około miliona osób - w tym wielu znanych i zasłużonych Polaków.
Kwesta na groby powstańcze
Celem zbiórki jest budowa i renowacja zaniedbanych i zniszczonych mogił powstańców warszawskich oraz członków Polskiego Państwa Podziemnego pochowanych na cmentarzach na terenie Warszawy oraz budowa i renowacja miejsc pamięci - przede wszystkim tablic pamiątkowych związanych z Powstaniem Warszawskim 1944 roku.
Akcję pozyskiwania funduszy od ośmiu lat organizuje Muzeum Powstania Warszawskiego. Każdy, kto chce pomóc Muzeum i ma ukończone 16 lat może wziąć udział w zbiórce. Wystarczy wypełnić ankietę na www.1944.pl i przesłać pod adresem* wolontariat@1944.pl*. Można kwestować wspólnie ze znajomymi lub samodzielnie.
Zbieranie funduszy na renowację mogił powstańczych trwa od 1 czerwca do 31 grudnia 2012 r. Akcję można wesprzeć także wpłacając pieniądze do specjalnej skarbonki ustawionej w Muzeum Powstania Warszawskiego lub na numer konta 26 1060 0076 0000 3310 0019 6191. Wybór grobów pilnie potrzebujących renowacji, zaniedbanych i z punktu prawnego nie posiadających opiekuna, dokonywany jest po konsultacjach z organizacjami kombatanckimi oraz zarządcami cmentarzy.
Podczas corocznych zbiórek publicznych organizowanych od 2004 roku przez Muzeum Powstania Warszawskiego zebrano ponad 200 tys. zł. Dzięki tym środkom udało się wyremontować blisko 60 zaniedbanych i zniszczonych mogił Powstańców Warszawskich. Rokrocznie zbiórka prowadzona jest przez wolontariuszy współpracujących z Muzeum.