ŚwiatKwasy omega-3 mogą spowolnić rozwój raka prostaty

Kwasy omega-3 mogą spowolnić rozwój raka prostaty

Najnowsze badania na myszach wykazały, że dieta bogata w kwasy tłuszczowe omega-3 poprawia rokowania dla mężczyzn genetycznie obciążonych ryzykiem zachorowania na raka prostaty - informują Amerykańscy naukowcy na łamach pisma "Journal of Clinical Investigation".

Kwasy omega-3 mogą spowolnić rozwój raka prostaty
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

21.06.2007 | aktual.: 21.06.2007 18:54

Tłuszcze Omega-3 są długołańcuchowymi, wielokrotnie nienasyconymi kwasami tłuszczowymi, które nie są produkowane w naszych organizmach.

Jedynymi źródłami liczącej się ilości tych kwasów, są olej lniany tłoczony na zimno oraz olej z tłustych ryb morskich (łosoś, tuńczyk, pstrąg tęczowy, śledź, makrela).

Kwasy tłuszczowe omega-3 odgrywają ważną rolę jako składnik budowy błon komórkowych, szczególnie w układzie nerwowym oka (retyna); dla zdrowego układu krążenia i jako prekursor hormonu tkankowego (eikozanoidonu), który steruje ważnymi funkcjami tkanek i komórek, Są również ważne dla funkcjonowania mózgu.

Już wcześniejsze badania naukowców z USA wykazały, że dieta wzbogacona w siemię lniane, czyli nasiona lnu, może hamować wzrost raka prostaty u mężczyzn, podobne wyniki otrzymano dla diety bogatej w olej z ryb i ryby.

W najnowszej pracy naukowcy z Wake Forest University School of Medicine opisali wyniki badań na myszach z mutacją genetyczną warunkującą rozwój raka prostaty. Myszy nie miały genu supresorowego nowotworów o nazwie Pten. Ten sam gen jest nieaktywny u 60 do 70% ludzi cierpiących na nowotwory.

Zwierzęta od urodzenia karmiono dietą bogatą w kwasy omega-3, co skutkowało zmniejszeniem tempa rozwoju guza, hamowało postęp choroby i zwiększało szanse przeżycia.

Rak prostaty jest najczęściej rozpoznawanym nowotworem i główną przyczyną zgonów mężczyzn w USA. Celem badań było zbadanie zależności między aktywnością genów a dietą w przypadku organizmów obarczonych ryzykiem.

Specjalny szczep myszy i zwykłe zwierzęta karmiono pokarmem o różnej zawartości kwasów omega-3 i omega-6 (te znajdują się głównie w olejach roślinnych).

Specjaliści od żywienia zalecają spożycie kwasów omega-3 i omega- 6 w równych ilościach, ale w typowej diecie zachodniej znacząco przeważają kwasy omega-6.

Podczas eksperymentu stosowano trzy rodzaje diety - bogatą w kwasy omega-3 (stosunek omega-6 do omega-3 1:1), dietę ubogą w kwasy omega-3 (omega-6 do mega-3 jak 20:1) oraz dietę bogatą w kwasy omega-6, zbliżoną do typowej diety zachodniej o proporcjach omega-6 do omega-3 jak 40:1.

Naukowcy porównywali współczynnik przeżycia chorych myszy na różnej diecie i mierzyli rozmiary guza prostaty.

Normalne, zdrowe myszy z genem Pten nie miały żądnych problemów niezależnie od diety. U myszy z defektem genetycznym dieta wyraźnie wpływała na rozwój raka. Wśród zwierząt, które dostawały dużo kwasów omega-3 aż 60 procent przeżyło, w przypadku diety ubogiej w te kwasy było to 10 procent, a na diecie bogatej w kwasy omega-6 nie przeżyła ani jedna mysz chora na raka prostaty.

To znaczy, że jeżeli masz dobre geny, nie ważne co jesz, ale jeżeli masz geny, które predysponują do raka prostaty, wtedy Twoja dieta pozwala utrzymać równowagę i staje się bardzo ważna - mówi doktor Yong Chen, główny autor badań.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)