Kwaśniewski: rozszerzenie Unii, NATO i terroryzm
Rozszerzenie Unii, jesienny szczyt NATO, podczas którego do Sojuszu zostaną zaproszone nowe państwa, i walka z terroryzmem były głównymi tematami rozmów prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego z premierem Tonym Blairem w Londynie. We wtorek Kwaśniewski rozpoczął wizytę w Wielkiej Brytanii.
26.03.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Jeśli chodzi o Unię Europejską, uzyskałem potwierdzenie brytyjskiego przekonania, że ten plan, który jest również polskim planem, a więc rozszerzenie Unii 1 stycznia 2004 r., jest do spełnienia - mówił Kwaśniewski po spotkaniu z Blairem.
Prezydent powiedział, że z premierem Wielkiej Brytanii rozmawiał m.in. o rolnictwie, które będzie tematem na pewno trudnych rozmów w najbliższych miesiącach.
Według Kwaśniewskiego, premier Blair zapowiedział pełne poparcie dla rozszerzenia NATO, zaproszenia do Paktu nowych państw podczas jesiennego szczytu Sojuszu w Pradze. Jak mówił Kwaśniewski, chodzi głównie o kraje, "które z nami sąsiadują" - państwa bałtyckie i Słowację.
Innym tematem rozmowy Kwaśniewskiego z Blairem były prace wspólnej polsko-brytyjskiej komisji historycznej, której zadaniem jest odnalezienie ewentualnych dokumentów z okresu II wojny światowej, dotyczących m.in. polskiego państwa podziemnego i współpracy wywiadu AK z Brytyjczykami. Uzyskałem zapewnienie od premiera Blaira, że komisja będzie miała jego poparcie, i liczymy, że w ciągu tego roku ogłosi pierwsze wyniki swoich prac - powiedział Kwaśniewski.
We wtorek wieczorem prezydent uczestniczył w koncercie z okazji 75. urodzin Miścisława Rostropowicza. Koncert prowadził Krzysztof Penderecki. Patronat nad imprezą sprawował książę Walii Karol.
W środę, drugiego dnia wizyty, Kwaśniewski wraz z żoną Jolantą zostanie przyjęty na audiencji przez królową Elżbietę II, która obchodzi w tym roku 50-lecie wstąpienia na tron.
Prezydent złoży też wieniec pod pomnikiem generała Władysława Sikorskiego. Pomnik powstał ze składek, a wśród darczyńców znaleźli się m.in. książę Edynburga, organizacje polonijne, osoby prywatne i polski MSZ. Pomnik odsłonił blisko dwa lata temu książę Kentu. (aka)