Trwa ładowanie...

Kwaśniewski: przyłączyliśmy się do wojny, bo Powell udzielił błędnych informacji

Były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski powiedział w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Der Tagesspiegel", że Polska przyłączyła się do wojny w Iraku na podstawie błędnych informacji o irackiej broni masowej zagłady przekazanych mu przez ówczesnego sekretarza stanu USA Colina Powella.

Kwaśniewski: przyłączyliśmy się do wojny, bo Powell udzielił błędnych informacjiŹródło: AFP
d1qo0aa
d1qo0aa

Wywiad ukaże się w środowym wydaniu gazety.

Colin Powell, wtedy szef dyplomacji Busha, także nie obstaje już przy tych przyczynach wojny. Nie mnie o tym sądzić, kto błędnie poinformował Powella o broni masowej zagłady. Wiem tylko, kto mnie informował o rzekomej sytuacji: Colin Powell. Na ten podstawie weszliśmy do wojny. Za błędne informacje nie odpowiada Polska, lecz rząd USA - powiedział Kwaśniewski.

Były prezydent RP powiedział, że obecnie naciskałby bardziej na Amerykanów, by przed interwencją pozyskali większe międzynarodowe poparcie. Z większą nieufnością traktowałby też informacje pochodzące od służb wywiadowczych. Wtedy nie myślałem, że można nas tak bardzo wprowadzić w błąd. Może było to naiwne - wyznał.

Kwaśniewski pozytywnie ocenił obecność polskiej armii w Iraku. Nasi żołnierze wykonali wspaniałą robotę i zdobyli niezliczone doświadczenia. Wzrosła wartość naszej armii. Także pod względem politycznym zyskaliśmy na znaczeniu - powiedział. Wkład w wojnę w Iraku był - jego zdaniem - długoterminową inwestycją w przyszłość.

Jacek Lepiarz

d1qo0aa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qo0aa
Więcej tematów