PolskaKwaśniewski: pierwszy rok w UE udany dla Polski

Kwaśniewski: pierwszy rok w UE udany dla Polski

Pierwszy rok istnienia Polski w Unii był udany - powiedział prezydent Aleksander Kwaśniewski na środowej uroczystości wręczenia 79 nominacji profesorskich w Pałacu Prezydenckim.

Obecność Polski w UE będzie w dłuższej perspektywie ważna dla polskiej nauki, badań naukowych i szkolnictwa wyższego - oświadczył prezydent, nawiązując do zbliżającej się pierwszej rocznicy przyjęcia Polski w struktury unijne.

Podkreślił, że Polska w tym czasie wykorzystała swoją szansę. Świadczą o tym środki otrzymane Z Unii dla rolnictwa. Polacy pokazali też, że są twórczy - więcej jest pomysłów zdobycia i wykorzystania unijnych środków finansowych - zaznaczył.

Kwaśniewski przypomniał też o udziale Polski w wydarzeniach na Ukrainie. Były one wielką lekcją dla Unii, że Polska, największy wśród nowych krajów członkowskich, wnosi swój bardzo ważny wkład do polityki zagranicznej i bezpieczeństwa całej Unii - zaznaczył.

Nominacje profesorskie otrzymało z rąk prezydenta 79 nauczycieli akademickich i pracowników nauki i sztuki z ośrodków akademickich w całej Polsce. Najwięcej wśród nich jest przedstawicieli nauk medycznych - aż 24.

Polska nie jest bogatym krajem, mamy jednak potencjał ludzki, który w takich dziedzinach jak nauka i kultura powinien nas wyróżniać - powiedział nowo mianowanym profesorom prezydent.

Podkreślił, że rząd zaczyna doceniać rolę nauki - w tym roku z budżetu przeznaczono 3 mld złotych na badania naukowe, w następnym mają się znaleźć 4 mld. W porównaniu do innych krajów wciąż mamy jednak wiele do nadrobienia - dodał Kwaśniewski.

Prezydent wyraził nadzieję, że proces legislacyjny nowej ustawy o szkolnictwie wyższym zakończy się jeszcze w tym parlamencie. Polska przeżywa cały czas boom edukacyjny - studiuje obecnie prawie 2 mln osób. W Polsce studiuje co 20. obywatel, dla porównania - w Niemczech co 40 - wskazał prezydent.

W imieniu mianowanych profesorów przemawiała prof. Małgorzata Willaume z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Nauka polska jest teraz u progu nowych możliwości, nowych dróg. Korzystamy z licznych programów europejskich. Myślimy jednak, że w budżecie państwa powinna znaleźć się stała, większa suma przeznaczona na naukę - mówiła profesor.

Nominowani naukowcy pochodzą z ośrodków naukowych w całym kraju - najliczniej reprezentowane były uczelnie i placówki naukowe z Warszawy, Krakowa i Katowic.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)