ŚwiatKwaśniewski odwiedzi Putina

Kwaśniewski odwiedzi Putina

Prezydent Aleksander Kwaśniewski pojedzie we
wtorek do Moskwy z dwudniową wizytą roboczą, w czasie której
spotka się z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem.

Poza rozmowami obu prezydentów na Kremlu, nie zaplanowano żadnego oficjalnego spotkania. Nie będzie także podpisania żadnej umowy międzypaństwowej, w tym porozumienia gospodarczego, o którym mówił goszczący we wrześniu w Rosji wicepremier Jerzy Hausner.

Polski przywódca wygłosi natomiast wykład na Uniwersytecie Moskiewskim i odbierze tytuł "honorowego profesora" tej uczelni (odpowiednik doktoratu honoris causa). W środę jego program ograniczy się do zwiedzenia polskiej fabryki zbudowanej w pobliżu Moskwy przez toruńskiego producenta materiałów opatrunkowych, firmę "Bella".

Jak poinformowały źródła dyplomatyczne, nie ma żadnego konkretnego programu rozmów Putina i Kwaśniewskiego. Na pewno poruszą oni kwestie gospodarcze dotyczące obu krajów i ich współpracę na szczeblu politycznym. Stronę polską interesuje również stan śledztwa w sprawie zbrodni katyńskiej, prowadzonego przez rosyjską prokuraturę wojskową.

Prokuratura zapowiadała, że "do końca września" zamknie postępowanie w sprawie dokonanej przez NKWD masakry polskich jeńców wojennych, jednak na razie nie poinformowała o jego zakończeniu.

Dzień przed wizytą Kwaśniewskiego rosyjskie MSZ ogłosiło "Odpowiedzi na pytania rosyjskich mediów dotyczące stosunków Rosja- Polska", określając nasz kraj jako "ważnego, choć nie zawsze łatwego partnera" Rosji.

"Odpowiedzi" są tradycyjną formą komunikatu stosowaną przez rosyjskie MSZ w przededniu wizyt przywódców innych państw.

Autor odpowiedzi - rzecznik MSZ Aleksandr Jakowienko - pisze, że "między przywódcami Rosji i Polski ustanowiono bezpośredni dialog opierający się na zaufaniu". "W ciągu czterech lat odbyło się sześć spotkań przywódców obu krajów" - dodaje.

Jakowienko podkreśla, że Polska jest "największym partnerem handlowo-gospodarczym Rosji w Europie Środkowo-Wschodniej". Rosja zainteresowana jest dostarczaniem do Polski surowców, a także uczestnictwem w modernizacji polskiego sprzętu wojskowego produkcji rosyjskiej.

Pojawiły się też słowa krytyki. Przykład nieudanej próby zakupu Rafinerii Gdańskiej przez rosyjski Łukoil, rzecznik MSZ Rosji traktuje jako "świadectwo istniejących w Polsce uprzedzeń wobec kapitału rosyjskiego". Uważa też, że w relacjach polskich mediów o niedawnym ataku terrorystów na szkołę w Biesłanie i tragedii, która się tam rozegrała, "dało się zauważyć pewne antyrosyjskie uprzedzenia". Podkreśla jednak, że władze Polski "absolutnie i bez dwóch zdań potępiły (ten) zamach terrorystyczny" i wyraziły solidarność z Rosją, i że reakcja mieszkańców Polski była pełna współczucia.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)