Trwa ładowanie...
d1hfepe

Kwaśniewski: NATO od Bałtyku po Morze Czarne

Według prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego rozszerzenie NATO jest elementem składowym ewolucji (Sojuszu) i utrzymania roli gwaranta bezpieczeństwa. Polski prezydent opowiedział się za opcją prezydenta George'a Busha rozszerzenia Sojuszu od Bałtyku do Morza Czarnego.

d1hfepe
d1hfepe

W sobotę Kwaśniewski uczestniczył w Berlinie w XIX Międzynarodowych Warsztatach NATO poświęconych światowemu bezpieczeństwu i walce z terroryzmem.

Opowiadamy się za opcją rozszerzenia Sojuszu od Bałtyku po Morze Czarne, którą miesiąc temu przedstawił w Waszyngtonie prezydent George Bush - mówił prezydent podczas swojego wystąpienia na pierwszej sesji Warsztatów.

NATO, to filar bezpieczeństwa Europy - podkreślał Kwaśniewski. Dodał, że z perspektywy mojego kraju NATO ma charakter stabilizacyjny w całym obszarze euroatlantyckim i w państwach pozostających w polu oddziaływania Sojuszu.

Polska opowiada się za taką ewolucją Sojuszu, której nie będzie ona oznaczać osłabienia jego tradycyjnych funkcji obronnych; z niepokojeniem śledzimy utrzymującą się niedobrą tendencję w stosunkach USA a krajami Europy Zachodniej, która polega z jednej strony na postępującym unilateraliźmie polityki Stanów Zjednoczonych, z drugiej zaś na rosnącej kontestacji zachowań amerykańskich ze strony niektórych europejskich sojuszników - mówił polski prezydent.

Dodał, że zachowanie dotychczasowej formuły związków transatlantyckich jest sprawą zasadniczą. Będziemy więc przeciwdziałać trendom, które mogą prowadzić do rozluźnienia tych więzi - podkreślał Kwaśniewski. (an)

d1hfepe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hfepe
Więcej tematów