Kwaśniewski apeluje o solidarną walkę z terroryzmem
Prezydent Aleksander Kwaśniewski, otwierając w Warszawie drugi dzień III Międzynarodowego Spotkania Ministrów Spraw Wewnętrznych Państw
Rady Europy, zaapelował o wspólną i solidarną walkę z terroryzmem
i przestępczością zorganizowaną.
Potrzebujemy coraz lepszego i bardziej precyzyjnego działania. Nasza walka musi być solidarna, wspólna i dobrze zorganizowana - podkreślił prezydent. Dodał, że walka z terroryzmem i przestępczością zorganizowaną nie zna granic. Przeciwdziałając terroryzmowi należy stawiać na edukację, wyrównywanie szans społecznych i niwelowanie różnic - podkreślił prezydent.
Kwaśniewski, podobnie jak pozostali uczestnicy konferencji, zaapelował też o ochronę praw człowieka podczas walki z terroryzmem. Każda decyzja, która ogranicza prawa człowieka, wkracza w jego prywatność, powinna wynikać z przemyślanej konieczności, a nie z rutyny - zaznaczył.
Przypomniał, że polska policja, współpracując z policjami innych krajów, odniosła w ostatnich latach duże sukcesy m.in. w walce z przemytem narkotyków (przypomniał o zakończeniu w ub. roku operacji Shanghaj, której celem była likwidacja głównych dróg przemytu m.in. amfetaminy na Zachód).
Na zakończenie prezydent zapewnił uczestników warszawskiego spotkania, że znajdują się oni w kraju "przyjaznym i gościnnym, choć z może nienajlepszą pogodą". Przypomniał wizytę papieża Jana Pawła II w Polsce pod koniec maja 1997 r., kiedy to było bardzo zimno i wietrznie. Powiedziałem Ojcu Świętemu, że byłem przekonany, że pogoda jest dużo bardziej w jego rękach niż w moich. On odparł: "Panie prezydencie, przecenia pan moje kontakty" - opowiadał Kwaśniewski. Dodał, że od tej pory, jako organizator jakichkolwiek spotkań, nie bierze odpowiedzialności za pogodę.
W spotkaniu uczestniczy ok. 250 osób - oprócz ministrów spraw wewnętrznych krajów członkowskich Rady Europy (32 spośród 46), także obserwatorzy z Kanady, Japonii, Watykanu, Meksyku, USA oraz przedstawiciele organizacji międzynarodowych, m.in. NATO, ONZ, Interpolu i Europolu. Honorowy patronat nad spotkaniem objął prezydent Aleksander Kwaśniewski.
W czasie konferencji odbywają się cztery sesje robocze, dotyczące zarówno prawnych rozwiązań mających pomóc w przeciwdziałaniu atakom terrorystycznym i przestępczości zorganizowanej, jak i współpracy międzynarodowej w tych dziedzinach. Omawiane są też m.in. specjalistyczne techniki śledcze, problematyka ochrony świadków, walka z praniem brudnych pieniędzy czy finansowaniem terroryzmu.
Uczestnicy konferencji dyskutują też nad dwoma projektami konwencji, w tym o zapobieganiu terroryzmowi, dotyczącymi przeciwdziałania aktom terrorystycznym i najpoważniejszym przestępstwom.