ŚwiatKwartet Bliskowschodni wspiera palestyński rząd jedności narodowej

Kwartet Bliskowschodni wspiera palestyński rząd jedności narodowej

Kwartet Bliskowschodni chce aktywnie
wspierać palestyński rząd jedności narodowej, tworzony przez
dotychczas skłócone ze sobą ugrupowania Hamas i Fatah.
Poinformował o tym sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun, po
spotkaniu w Berlinie przedstawicieli państw i organizacji
tworzących kwartet madrycki - ONZ, UE, USA i Rosji.

"Kwartet potwierdził swoje oświadczenia dotyczące poparcia dla palestyńskiego rządu, który działa na rzecz zaprzestania przemocy, uznania Izraela i akceptacji istniejących umów i zobowiązań, w tym 'mapy drogowej', i zachęcił (Palestyńczyków) do dalszych postępów w tym kierunku" - czytamy w komunikacie wydanym po zakończeniu spotkania.

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow zaprzeczył na konferencji prasowej, jakoby kwartet ogłosił bojkot rządu palestyńskiego. Natomiast sekretarz stanu USA Condoleezza Rice zaznaczyła, że palestyński rząd jeszcze nie powstał. Musi dopiero powstać i uznać prawo Izraela do istnienia - podkreśliła Rice. Podejmiemy decyzję, gdy taki rząd powstanie, lecz jeszcze go nie ma - mówiła szefowa amerykańskiej dyplomacji.

Kolejne spotkanie tego gremium ma odbyć się wkrótce w jednym z krajów arabskich. Miejsce i termin spotkania podane zostaną później - powiedział niemiecki minister spraw zagranicznych Frank- Walter Steinmeier. W świecie arabskim także istnieją kraje popierające proces pokojowy na Bliskim Wschodzie - dodał szef niemieckiej dyplomacji.

Celem kwartetu bliskowschodniego jest - wyjaśnił Steinmeier - stworzenie niepodległego państwa Palestyny, pokojowo koegzystującego z Izraelem.

Omawiając zabiegi o utworzenie palestyńskiego rządu jedności narodowej, zgodnie z porozumieniem osiągniętym 8 lutego w Mekce, kwartet wyraził uznanie dla roli króla Abd Allaha z Arabii Saudyjskiej oraz wyraził zadowolenie z powodu zakończenia walk między Palestyńczykami.

W berlińskim spotkaniu uczestniczyli: Rice, Ławrow, Mun oraz unijna komisarz Benita Ferrero-Waldner i wysoki przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Javier Solana.

Było to już drugie spotkanie kwartetu w tym roku. Poprzednie odbyło się 2 lutego w Waszyngtonie. Niemcy, jako kraj przewodzący w tym półroczu UE, postawiły sobie za cel ożywienie działalności tego gremium.

W czwartek do Berlina przybędzie prezydent Palestyny Mahmud Abbas. Palestyński polityk będzie rozmawiał z kanclerz Angelą Merkel i Steinmeierem o pomocy przy tworzeniu rządu jedności narodowej.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)