Kwartalnik "Karta" uhonorowany statuetką Świętych Cyryla i Metodego
Redakcja kwartalnika historycznego "Karta"
została uhonorowana statuetką Świętych Cyryla i Metodego za
działania na rzecz dialogu polsko-ukraińskiego - poinformował dział prasowy Ośrodka "Karta".
Statuetka zostanie wręczona podczas III Kongresu Kultury Chrześcijańskiej, który odbędzie się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w dniach 25-28 września.
Kongres odbywać się będzie pod hasłem "Godność czy sukces? Kulturowe dylematy współczesności". Jego inaugurację uświetni wręczenie statuetek Świętych Cyryla i Metodego, przyznawanych w ramach odznaczenia Memoria Iustorum. Obok m.in. profesora Leonida Zaszkilniaka z Uniwersytetu Lwowskiego, biskupa greckokatolickiego Sofrona Mudryja z Iwano-Frankowska i prawosławnego arcybiskupa Charkowa - Ihora Isiczenko, uhonorowana statuetką będzie Redakcja kwartalnika "Karta" i jej redaktor naczelny, a jednocześnie prezes Ośrodka KARTA - Zbigniew Gluza.
Przyznanie nagrody dla Zespołu Redakcyjnego "Karty" jest wyrazem podziękowania dla jej konkretnych działań na rzecz dialogu polsko-ukraińskiego - napisał w uzasadnieniu arcybiskup Józef Życiński, który wyraził też uznanie dla debaty poświęconej tematyce polsko-ukraińskiej, opublikowanej w 54 numerze "Karty".
W kontekście prowadzonych ostatnio polemik dotyczących tragedii wołyńskiej, Wasze teksty działają jak ożywczy strumień wody - uznał abp Życiński. Dziękuję serdecznie za to świadectwo mądrości i kultury, które niesie szansę przybliżenia obydwu narodów i zabliźnienia ran, jakie niektóre środowiska chciałyby rozdrapywać.
Memoria Iustorum - Pamięć Sprawiedliwych to odznaczenie przyznawane od 2006 roku w uznaniu zasług dla rozwijania dialogu między narodami Polski i Ukrainy i dla okazywania chrześcijańskiej postawy w warunkach, gdy łatwiej było o nienawiść, pogardę, agresję. Odznaczenie ma być formą oczyszczenia świadomości w rozrachunkach z historią.
"Karta" to kwartalnik poświęcony historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku. Poprzez skomponowane teksty źródłowe, historię opowiadają niemal wyłącznie jej świadkowie. Każdy numer to 160 stron wielogłosowej opowieści o wydarzeniach XX stulecia, kilka bloków tematycznych dotyczących ciągle odkrywanej historii, a także około stu zdjęć z epoki.