Kwarantanna po powrocie z zagranicy. Czy będzie obowiązywała? Rząd zabrał głos
Kwarantanna po powrocie z zagranicy. Polscy turyści mogą odetchnąć z ulgą. Rząd zabrał głos w sprawie ewentualnej kwarantanny po powrocie z zagranicy.
19.08.2020 | aktual.: 01.03.2022 13:47
Kwarantanna po powrocie z zagranicy. Czy będzie obowiązywała?
Jeszcze kilka tygodni temu, gdy codziennie liczba nowych przypadków w Polsce biła rekordy, rząd zastanawiał się nad wprowadzeniem kwarantanny dla osób powracających z zagranicy. Były już minister zdrowia Łukasz Szumowski deklarował, że taka decyzja zostanie ogłoszona z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem. Jednak z biegiem czasu zrezygnowano z wprowadzenia obowiązkowej kwarantanny.
Takie spekulacje wywołały wiele niepewności wśród Polaków. Turyści, osoby pracujące za granicą oraz biura podróży mogą chyba odetchnąć z ulgą. Jak informuje portal money.pl, biuro prasowe resortu zdrowia poinformowało, że ani testów, ani kwarantanny nie będzie. To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy planują zagraniczny urlop lub obecnie przebywają za granicą.
Rząd zabrał głos ws. obowiązkowych testów
Rząd zastanawiał się także nad wprowadzeniem obowiązkowych testów na obecność koronawirusa dla osób wracających z zagranicy. Testy miały być bezpłatne, refundowałby je Narodowy Fundusz Zdrowia. Ostatecznie testy wśród turystów nie będą przeprowadzane.
Na taki krok zdecydowały się za to Niemcy. Od 1 sierpnia turyści wracający do Niemiec mogą przejść dobrowolne badanie. Podróżni w ciągu 72 godzin od powrotu do kraju mogą bezpłatnie w jednym z wyznaczonych punktów (na dworcach, lotniskach, niektórych przejściach granicznych, a także w oddziałach niemieckiego sanepidu i w wybranych przychodniach) wykonać bezpłatnie test.
Kwarantanna i testy dobiłyby branżę turystyczną
Biura podróży nie ukrywają, że obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających z wakacji zabiłaby turystykę wyjazdową, która i tak odnotowuje już 80 proc. spadki obrotów.
Również odpłatne testy na obecność COVID-19 wprowadzone dla Polaków m.in. Cyprze czy w Grecji sprawiają, że rezygnują oni z tych kierunków. Koszt komercyjny wykonania takiego badania to ok. 500 zł za osobę. Przy wieloosobowej rodzinie jest to już znaczące podniesienie kosztów.