Trwa ładowanie...
d3uqmmw
d3uqmmw
rząd

Kuźmiuk: czy dla SLD koalicja już się wyczerpała?

"Podczas sobotnich rozmów chcemy dowiedzieć się, czy koalicja jest dla SLD wartością czy nie" - tak szef klubu PSL Zbigniew Kuźmiuk zareagował na oświadczenie prezydium klubu parlamentarnego Sojuszu.
Share
d3uqmmw

Szef klubu parlamentarnego SLD Jerzy Jaskiernia powiedział w sobotę, że prezydium klubu będzie zachęcać premiera do działań, które stworzą odpowiednią większość parlamentarną i dodał, że chodzi mu o otwarcie negocjacji z innymi siłami politycznymi poza PSL. W sobotę o sytuacji w koalicji mają rozmawiać szef SLD Leszek Miller, prezes PSL Jarosław Kalinowski i przewodniczący Unii Pracy Marek Pol. Spotkanie ma się rozpocząć o godz. 15.

"Będziemy chcieli w tych rozmowach usłyszeć, czy ta koalicja dla SLD jest jeszcze wartością, czy też uznali, że się wyczerpała" - powiedział Kuźmiuk w sobotę. Podkreślił, że ludowcy nie mogą pozwolić na to, żeby ktoś stawiał im jakieś warunki. "Jest porozumienie koalicyjne. Niewiele z niego zrealizowano. Jeśli wspólnie zobowiążemy się do realizacji tego porozumienia czy do realizacji konkretnych punktów, to pod taką wspólną deklaracją możemy się podpisać" - powiedział szef klubu PSL. Ale - jak dodał - jeśli ludowcom są z góry stawiane warunki, np. żądanie "glejtu lojalności i natychmiastowego stanowiska w sprawie integracji z UE, to rozmowa ta rozpoczynana jest na przegranej pozycji".

Kuźmiuk odniósł się też piątkowego oświadczenia klubu PSL, przyjętego z rozczarowaniem przez władze klubu SLD - Sojusz zwrócił bowiem uwagę, że w oświadczeniu zabrakło odniesienia do głosowania ludowców w sprawie tzw. ustawy winietowej. Kuźmiuk powiedział, że jedyne, co mogło jeszcze znaleźć się w tym oświadczeniu, to stwierdzenie, że wniosek PSL o przesunięcie głosowania nad tą ustawą na następne posiedzenie został zgłoszony za późno. Podkreślił, że ludowcy poinformowali o swojej decyzji koalicjantów. Nie chcieli odrzucenia tej ustawy, tylko przesunięcia głosowania na następne posiedzenie Sejmu. Dodał, że nie rozumie "oporu" koalicjantów przed takim rozwiązaniem.(ck)

d3uqmmw

Podziel się opinią

Share
d3uqmmw
d3uqmmw
Więcej tematów