Trwa ładowanie...
29-01-2009 21:16

Kurtyka: zbadamy techniczną stronę lotu gen. Sikorskiego

Prokuratorzy prowadzący śledztwo dotyczące śmierci gen. Władysława Sikorskiego zajmą się teraz technicznymi aspektami katastrofy - powiedział w programie "Minęła dwudziesta" w TVP Info prezes IPN Janusz Kurtyka. Ujawnił, że śledczy "pójdą tropem fabryki produkującej Liberatory", aby u źródła zdobyć wszystkie informacje o tym samolocie.

Kurtyka: zbadamy techniczną stronę lotu gen. SikorskiegoŹródło: wp.pl
d3f66ny
d3f66ny

Zdaniem prezesa IPN, po tym, jak ogłoszono wyniki sekcji zwłok gen. Władysława Sikorskiego, nie ulega już wątpliwości, że były polski premier zginął w katastrofie. - Został pokonany pierwszy bardzo poważy zakręt. Trzy czwarte hipotez stało się nieaktualne - oznajmił. Zapewnił, że nie oznacza to jednak końca śledztwa. - Samolot mógł wpaść do wody z różnych przyczyn - dodał.

Prezes IPN wyjaśnił, jak będą wyglądać dalsze posunięcia prokuratorów badających kulisy śmierci byłego polskiego premiera. - Prokuratorzy pójdą tropem fabryki produkującej Liberatory (tego typu samolotem leciał Sikorski). Będziemy usiłowali zdobyć u źródła wszelkie informacje o tym samolocie, sprawdzić, jak powinien wyglądać lot - powiedział Kurtyka.

Dodał, że prokuratorzy będą "badać cały kontekst historyczny, sprawdzać tożsamość oficerów obecnych na Gibraltarze". Prezes IPN największe nadzieje pokłada w badaniu archiwów, głównie sowieckich, hiszpańskich włoskich i brytyjskich. - W dotarciu do archiwów brytyjskich liczymy na pomoc parlamentu i rządu RP - powiedział.

Dodał, że mniejszą wagę przywiązuje do zeznań naocznych świadków katastrofy bądź osób, które miały z nimi kontakt. - Musimy zdawać sobie sprawę, że to osoby wiekowe. Wiarygodność osób w podeszłym wieku jest wątpliwa. Na ich pamięć mogą mieć wpływ m.in. lektury, jakie czytali - dodał prezes IPN.

d3f66ny
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3f66ny
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj