Trwa ładowanie...
kosmos
03-06-2003 11:10

Kurs na Czerwoną Planetę


Pierwsza sonda Mars Express Europejskiej
Agencji Kosmicznej (ESA) opuściła orbitę okołoziemską i wzięła
kurs na Czerwoną Planetę - poinformował we wtorek w Moskwie fizyk
Wasilij Moroz z Rosyjskiej Akademii Nauk.

Kurs na Czerwoną PlanetęŹródło: AFP
d2xw5m0
d2xw5m0

W projekcie uczestniczą również naukowcy polscy.

"Najbardziej liczymy na to, że misja sondy Mars Express dostarczy nam informacji na temat obecności wody, a może i śladów życia na Marsie" - powiedział zastępca dyrektora Centrum Badań Kosmicznych PAN prof. Janusz Zieliński.

Sonda została wystrzelona w poniedziałek za pomocą rosyjskiej rakiety Sojuz-FG z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie o godzinie 19.45 czasu środkowoeuropejskiego.

Przez 90 minut dwutonowa sonda znajdowała się na niskiej orbicie okołoziemskiej, po czym skierowano ją w stronę Marsa.

d2xw5m0

Podróż w kierunku Czerwonej Planety zajmie sondzie, wartej 300 milionów euro, pół roku. Ma wejść na orbitę wokółmarsjańską 26 grudnia 2003 roku.

Jest to 27. misja na Marsa w ogóle i trzecia, w której uczestniczą Polacy.

Zdaniem prof. Andrzeja Jurewicza z Centrum Badań Kosmicznych PAN, ponieważ Polacy wzięli udział w budowie jednego z przyrządów, "mają dostęp, i to z dużym priorytetem, do wszystkich danych, jakie prześle sonda".

Instrumenty sondy Mars Express zaprojektowano i zbudowano w różnych krajach należących do ESA lub współpracujących z agencją.

d2xw5m0

Przyrząd z Polski to Planetarny Spektrofotometr Fouriera, skonstruowany w Centrum Badań Kosmicznych PAN przy współpracy międzynarodowej. Jego przeznaczenie to sondaże w podczerwieni atmosfery i powierzchni Marsa. Pozwoli to rozpoznać jej skład mineralogiczny i wykryć skały osadowe, tworzące się w marsjańskich morzach.

Pierwsze dwie misje marsjańskie, w których uczestniczyli Polacy, to zakończone niepowodzeniem Phobos (1988 r.) i Mars-96 (1996 r.). Phobos 1 zamilkła po opuszczeniu Ziemi. Kontrolę nad Phobos 2 utracono, gdy zbliżyła się do Marsa. Sonda Mars-96 kilkanaście minut po starcie wpadła do Pacyfiku.

d2xw5m0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xw5m0
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj