Trwa ładowanie...
d2m0o6a

Kurdowie wyparli Państwo islamskie z dziewięciu miejscowości w Iraku

Oddziały kurdyjskich bojowników podjęły ofensywę przeciwko państwu Islamskiemu (IS) w prowincji Kirkuk, 180 kilometrów na północ od Bagdadu, i wyparły dżihadystów z dziewięciu miejscowości, po raz pierwszy od paru miesięcy przesuwając linię frontu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Defilada bojowników Państwa Islamskiego na drodze do miasta Rutba w prowincji Anbar
Defilada bojowników Państwa Islamskiego na drodze do miasta Rutba w prowincji Anbar (Twitter)
d2m0o6a

W rejonie Dakuku zabito 40 przeciwników, podczas gdy wśród peszmergów było 4 zabitych. W operacji wzięło udział półtora tysiąca kurdyjskich bojowników.

Najważniejszym strategicznym osiągnieciem operacji jest przejęcie przez Kurdów kontroli nad wzgórzami Dusera i przełęczą, przez którą biegnie strategiczna droga miedzy Kirkukiem a Bagdadem.

Lotnictwo koalicyjne, które koordynowało swe działania z lokalną ofensywą kurdyjską, zniszczyło magazyn bomb używanych przez islamistów do ataków samobójczych.

d2m0o6a

Peszmergowie stali się ważnym sojusznikiem dla koalicji antydżihadystowskiej pod dowództwem USA.

W ciągu lata Kurdowie przejęli pełną kontrolę nad Kirkukiem, po tym gdy armia iracka porzuciła swe bazy w tej strefie. Jednak zachodnia część prowincji Kirkuk pozostaje wciąż pod kontrolą Państwa Islamskiego.

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy peszmergowie w wyniku operacji ofensywnych oczyścili z dżihadystów ponad 530 km kwadratowych terenu na południe od Kirkuku.

d2m0o6a

Podziel się opinią

Share
d2m0o6a
d2m0o6a
Więcej tematów