PolskaKupcy z warszawskiego stadionu chcą na dworzec

Kupcy z warszawskiego stadionu chcą na dworzec

Do końca czerwca kupcy ze Stadionu Dziesięciolecia muszą opuścić teren. Centralny Ośrodek Sportu poinformował handlowców, że nie przedłuży umowy dzierżawy. Władze Warszawy proponują przeprowadzkę do odległych dzielnic, kupcy chcą przenieść się w okolice Dworca Wschodniego.

Kupcy z warszawskiego stadionu chcą na dworzec
Źródło zdjęć: © AP

24.04.2007 | aktual.: 24.04.2007 19:25

Na miejscu największego bazaru w Polsce powstanie stadion, a za pięć lat będą tam rozgrywane mecze piłki nożnej w ramach EURO 2012.

Władze Warszawy zaproponowały kupcom przeprowadzkę. Kupcy są rozczarowani i nie chcą zgodzić się na przeniesienie. Dziś kilkudziesięciu handlowców przekonywało, że jeżeli stadion zostanie zamknięty, stracą źródło utrzymania.

Stadion Dziesięciolecia zajmuje około 30 hektarów, teren należy do skarbu państwa. "Jarmark Europa" działał od 1989 roku. W tej chwili handlem na stadionie zajmuje się około 5 tysięcy osób.

Stołeczny ratusz zaproponował kilka lokalizacji nowego targowiska. Jak podkreśla Kazimierz Sykulski z Polskiego Klubu Gospodarczego Stowarzyszenia Kupieckiego, handlowcy są gotowi do negocjacji, ale czekają na konkretne propozycje. Jego zdaniem do tej pory stołeczny ratusz nie przedstawił żadnych konkretnych dokumentów. Jak twierdzi, kupcy są gotowi do rozmów w chwili gdy władze Warszawy zaproponują konkretne rozwiązania.

Stołeczny Ratusz z kolei przekonuje, że już dwa miesiące temu przedstawił propozycję przeniesienia handlarzy. Między innymi w dzielnicach Włochy, Białołęka, Bielany. Jak podkreśla Ryszard Modzelewski ze stołecznego biura działalności gospodarczej i zezwoleń, żadna z propozycji nie spodobała się kupcom. Modzelewski przypomina, że największe stowarzyszenia kupieckie działające na terenie Jarmarku Europa, do tej pory nie uzgodniły wspólnego stanowiska.

Zdaniem Bogdana Owczarka z Kupieckiego Stowarzyszenia Stadion, handlowcy potrzebują dobrej infrastruktury i godziwych warunków. Najlepsza zdaniem kupców propozycja to okolice Dworca Wschodniego. Jak podkreśla, Praga rozbudowuje się i handel byłby utrzymany.

Zdaniem Krzysztofa Sińskiego dyrektora Centralnego Ośrodka Sportu, handlu na stadionie dziesięciolecia już nie będzie, bez względu na wynik negocjacji z kupcami. Międzynarodowe umowy, zobowiązują do wybudowania stadionu na którym będą rozgrywane mecze piłki nożnej. Jak podkreśla Siński, handel na stadionie będzie tylko do końca czerwca.

Warszawski ratusz jeszcze w tym tygodniu zamierza wydać decyzję o warunkach zabudowy na Stadionie Dziesięciolecia i prawdopodobnie jeszcze w tym roku będzie to miejscem budowy. Kolejne spotkanie i negocjacje z kupcami, warszawski ratusz zaplanował na środę.

Stadion Dziesięciolecia to największy obiekt sportowy w kraju, przeznaczony na cele handlowe. Ostatni raz sportowcy spotkali się na stadionie w latach 80-tych, tu też organizowano najważniejsze imprezy propagandowe na przykład dożynki.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)