Kupcy z KDT mieli "pisemne instrukcje na komornika"
Warszawski urząd miasta ujawnił treść instrukcji dla kupców z Kupieckich Domów Towarowych, jakie znalezione zostały w hali po jej przejęciu. Z pisemnych instrukcji wynika, że kupcy mieli możliwie jak najbardziej przedłużać działania komornika, m.in. przez żądanie dokładnego spisu znajdujących się na ich stoiskach przedmiotów, czy dowodzenie, że egzekucja dotyczy spółki, a nie kupców.
24.07.2009 | aktual.: 24.07.2009 20:52
Reprezentujący w mediach spółkę KDT Damian Grabiński przyznał, że każdy z kupców otrzymał takie wytyczne. Dodał, że były to tylko porady prawne, przygotowane przez prawników spółki. - Spółka chciała w ten sposób opóźnić egzekucję komorniczą, aby doprowadzić w tym czasie do rozmów z miastem i płynnego przejścia do nowego obiektu przy ul. Okopowej. To dowodzi, że kupcy nie przygotowywali się do ostrego starcia z komornikiem - powiedział.
Innego zdania jest Marcin Ochmański z wydziału prasowego urzędu miasta. - To był tylko jeden z elementów zorganizowanego oporu. Drugim było planowane użycie siły - policja znalazła w hali m.in. kije bejsbolowe - powiedział.
Jego zdaniem znalezione instrukcje dowodzą także, że kupcy do końca byli oszukiwani przez zarząd KDT, który wmawiał im, że racja leży po ich stronie. - Zarząd wykorzystywał tych ludzi, aby wydłużyć egzystencję spółki na Placu Defilad i przejąć działkę w centrum miasta - powiedział.
W instrukcji znajdują się dokładne cytaty, którymi kupcy mieli posłużyć się w rozmowie z komornikiem, aby przekonywać go do wstrzymania czynności. Mieli dowodzić m.in., że tytuł egzekucyjny nie obejmuje hali, w której się znajdują, że numer działki, na której stoi hala, nie istnieje w zasobach geodezyjnych miasta, a także, że poszczególni kupcy nie podlegają egzekucji, gdyż komornik działa przeciwko KDT, a oni tylko dzierżawią od spółki pawilon.
W instrukcji poinformowano także o konsekwencjach prawnych związanych z odmową udzielenia komornikowi wyjaśnień lub wprowadzania go w błąd, ale też związanych ze znieważaniem funkcjonariusza publicznego, czy z naruszeniem nietykalności cielesnej funkcjonariuszy publicznych.
Tymczasem władze stolicy wciąż szacują straty związane z zamieszkami, do jakich doszło we wtorek w hali Kupieckich Domów Towarowych. Rzecznik stołecznego urzędu miasta Tomasz Andryszczyk powiedział, że spółka obciążona zostanie kosztami egzekucji komorniczej i większością kosztów powstałych w związku ze stratami wewnątrz hali. Miasto planuje sprzedaż hali.
- Koszt naprawy otoczenia hali mają pokryć konkretne osoby, które rozpoznane zostaną na zgromadzonych przez miasto materiałach filmowych - powiedział Andryszczyk.
Grabiński powiedział, że spółka będzie dążyła do dokładnej kontroli kosztów powstałych podczas działań komornika i ewentualnego ich obniżenia. W jego ocenie, do powstania większości strat doprowadził sam komornik, m.in. zezwalając towarzyszącej mu ochronie na siłowe wejście do obiektu.
We wtorek, podczas działań komornika, który w imieniu miasta odzyskiwał teren zajmowanej od początku roku nielegalnie przez kupców hali, doszło do starć towarzyszącej mu ochrony, straży miejskiej i policji z kupcami i przybyłymi w okolice hali chuliganami.