Kulturalny City Break
Tegoroczne lato, jak wynika z badań, spędzamy najczęściej w kraju. Miejsca chętnie odwiedzane podczas wakacyjnych podróży przygotowały wiele nowych atrakcji. Zapraszamy do pięciu miast, które udostępniają zwiedzającym kulturalne przestrzenie oraz prawdziwe skarby kulturowego dziedzictwa. Do miejsc, które swoją ofertę dla gości rozwinęły dzięki Funduszom Europejskim z Programu Infrastruktura i Środowisko.
30.07.2021 15:37
Krótkie wyjazdy do dużych miast cieszą się latem niesłabnącą popularnością. Dzięki zróżnicowanej ofercie – turystycznej, rozrywkowej i kulturalnej – taka forma wypoczynku może być atrakcyjna dla całych rodzin. Każde z miast, które proponujemy na letnie wypady z kulturą w tle, ma swoją ciekawą specyfikę. W każdym można spędzić czas mądrze i inspirująco. Czytaj dalej, a przekonasz się, że naprawdę jest w czym wybierać!
Łódź – pasjonujące spotkania z filmem, muzyką i designem
EC1 Łódź ma swoją siedzibę w kompleksie dawnej Elektrowni Łódzkiej. Obecnie jest to miejsce idealne do mądrego i inspirującego spędzania czasu. Na gości czekają wystawy w Centrum Nauki i Techniki EC1: „Przetwarzanie energii", „Mikroświat i makroświat", „Rozwój wiedzy i cywilizacji". Planetarium EC1 to wciąż najnowocześniejsza tego typu placówka w Polsce, zwycięzca plebiscytu „7 Nowych Cudów Polski" National Geographic Traveler. CNiT EC1 oraz Planetarium EC1 mogą się pochwalić certyfikatami Polskiej Organizacji Turystycznej, tzw. turystycznymi Oskarami.
Zlokalizowane w historycznie najstarszej części kompleksu, Narodowe Centrum Kultury Filmowej buduje obecnie swoje stałe wystawy, jak unikatowa opowieść o historii polskiego kina „Kino Polonia". Placówka będzie wyposażona w trzy kinowe sale, interaktywne ekspozycje oraz proponuje bogatą ofertę warsztatową, realizowaną już obecnie m.in. w formie cyklu „Historie Przyszłości". Powstające równolegle Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej, którego partnerem jest znane w świecie studio CD PROJEKT RED, wprowadzi swoich gości w świat opowieści snutych na kartach komiksów i gier komputerowych.
Zrewitalizowany kompleks wiele zawdzięcza Funduszom Europejskim i był jednym z liderów w ich pozyskiwaniu. Szczegóły tutaj: tutaj
Akademia Muzyczna w Łodzi od lat organizuje koncerty dla publiczności. W sierpniu zagra zwycięzca Międzynarodowej Nagrody Grażyny Bacewicz 2020 i uczestnicy tegorocznej edycji. Wystąpią też pianiści biorący udział w eliminacjach do XVIII Konkursu Chopinowskiego. Podczas Letnich koncertów w altanie zabrzmią słynne arie operowe i operetkowe, standardy jazzowe i muzyka rozrywkowa. Warunki dla swojej kulturalnej oferty uczelnia poprawiła dzięki Funduszom Europejskim. Powstały dwie sale koncertowe, powiększono też instrumentalne zaplecze szkoły.
Akademickie Centrum Designu kształtuje wrażliwość estetyczną przez popularyzację sztuki współczesnej. Znajdziesz tu ciekawe warsztaty, festiwale i wystawy. Ułatwiają integrację środowiska twórców oraz ich otwarcie na odbiorcę. Unijnym dotacjom Centrum zawdzięcza nową siedzibę w zabytkowym budynku szkoły fabrycznej Karola Scheiblera i wyposażenie do realizacji programu kulturalnego. Wpisany do rejestru zabytków obiekt jest jednym z elementów Pomnika Historii.
Wrocław – lato wielkich wydarzeń
Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu za cel stawia sobie inspirowanie przez sztukę i umożliwienie każdemu uczestnictwa w kulturze. Poprawie funkcjonowania posłużyło nowe wyposażenie (w tym platforma schodowa dla osób z niepełnosprawnościami oraz instrumenty muzyczne) współfinansowane przez unijne fundusze. Wspaniałe organy z 4700 piszczałkami, z których największa ma ok. 12 m wysokości, a najmniejsza ok. 11 mm długości, możesz usłyszeć już w sierpniu. A warto! Swoim królewskim brzmieniem idealnie wpisują się w akustykę Sali Głównej NFM. Więcej o programie NFM tutaj
Także Opera Wrocławska szykuje dla melomanów prawdziwą ucztę. Sezon otworzy Tosca, ponadczasowe dzieło Giacomo Pucciniego. Ponadto w nowym repertuarze Don Carlo, Wolny Strzelec czy długo wyczekiwane tytuły: Faust, Halka, Cyganeria i Dziadek do orzechów. Jubileusz 180-lecia gmachu Opery uświetni spektakl z udziałem Aleksandry Kurzak. Artystyczny potencjał placówki wzmocniło zaplecze techniczne unowocześnione z unijnym wsparciem.
A jak Wrocław, to Panorama Racławicka! Zwiedzającym prezentuje się dziś w bardziej atrakcyjnej, unowocześnionej odsłonie. Podjęta dzięki dotacjom rewaloryzacja służy zachowaniu cennego dziedzictwa kulturowego. Jest ono – zarówno płótno Kossaka i Styki, jak i sam zabytkowy obiekt – istotne w wymiarze ogólnoeuropejskim. Z unijnych pieniędzy zakupiono także nowe wyposażenie do prowadzenia działalności kulturalnej i edukacyjnej. Teraz dzieło robi na widzach jeszcze większe wrażenie! Więcej tutaj
Kraków – wyśmienita porcja historii i...empatii
Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie otworzyło podwoje w marcu. Opowieści o samolotach, śmigłowcach, szybowcach, stacjach wykrywania i naprowadzania oraz fascynujących technologiach – przyciągają słuchaczy w każdym wieku. Jedna z ekspozycji, Skrzydła i Ludzie XX wieku, bierze udział w konkursie Wydarzenie Historyczne Roku 2020 organizowanym przez Muzeum Historii Polski. Inwestycja, dofinansowana z unijnych pieniędzy, objęła rewaloryzację zabytkowych budowli dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny i ich adaptację na muzealne potrzeby.
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa w Pałacu Krzysztofory to kolejna niespodzianka dla miłośników historii. Otwarty po kilkuletniej przerwie renowacyjnej obiekt można znowu zwiedzać. W efekcie modernizacji i remontu konserwatorskiego (współfinansowanego przez Fundusze Europejskie) Pałac przystosowano do roli nowoczesnego muzeum. Warto zwrócić uwagę na znajdujące się wokół budowle, które były tłem bogatej historii tego miejsca. W 1809 r. główną kwaterę miał tu książę Józef Poniatowski, a na pobliskim placu Szczepańskim odbywały musztrę oddziały Gwardii Narodowej.
Dom Utopii – Międzynarodowe Centrum Empatii działa w Nowej Hucie. Jedno ze skrzydeł dawnego Zespołu Szkół Elektrycznych na nowo służy mieszkańcom dzielnicy i miasta Krakowa. Rewitalizację przeprowadzono z udziałem unijnego dofinansowania. Działania kulturalne i edukacyjne Centrum wpisują się w historię miejsca.
A skąd w nazwie utopia?
Według zamysłu Thomasa More’a utopia to dobre miejsce – a budowa Nowej Huty oparta była na pozytywnych ideach: sprawiedliwości, solidarności i równości. Znamienne, że w zeszłym roku brytyjski The Guardian na pierwszym miejscu w rankingu najlepszych dzielnic do życia w Europie umieścił właśnie Nową Hutę. Czy słusznie? Odpowiedzi szukaj na miejscu.
Toruń – zabytkowa architektura i innowacyjna edukacja
Starówka to główna atrakcja Torunia. Ogradzają ją pozostałości murów obronnych i baszt, wśród których znajduje się słynna Krzywa Wieża. Średniowieczny zespół staromiejski Torunia, wpisany w 1997 r. na listę UNESCO, odzyskuje dawny blask.
Drugi etap ochrony i konserwacji, realizowany dzięki wsparciu Funduszy Europejskich, dobiega końca. Pracami objęto m.in.: Pałac Dąmbskich, Dom Kopernika, Zamek Krzyżacki, Muzeum Toruńskiego Piernika oraz elewacje, dachy i otoczenie kilku zabytkowych kościołów. Toruńska starówka wyjątkowo pięknie prezentuje się od strony Wisły. To trzeba zobaczyć na własne oczy!
Muzeum Twierdzy Toruń powstało w zaadaptowanych na ten cel koszarach Bramy Chełmińskiej. Są one elementem XIX-wiecznego systemu obronnego wzmacniającego wschodnią granicę Prus. To jeden z najlepiej zachowanych zabytków architektury militarnej w Europie. W toku prac, przeprowadzonych dzięki unijnej dotacji, odtworzono pierwotną infrastrukturę koszar. Zakupiono też sprzęt i wyposażenie do muzealnych sal. Mieszczą cenne eksponaty, takie jak broń czy przewoźna wieża pancerna.
Muzeum stanowi bramę do wspaniałego kompleksu obiektów fortecznych otaczających miasto. To dziś ważny punkt na turystycznej mapie Torunia.
Toruńskie „Minikoperniki” należą do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, prowadzącego innowacyjną edukację. Centra Innowacyjnej Edukacji zwane „Minikopernikami” mieszczą się w dwóch obiektach, które w przeszłości pełniły funkcję administracyjno-mieszkalną. Ich rozbudowę i zmianę sposobu użytkowania współfinansowały unijne fundusze. Goście mogą zwiedzać różne ekspozycje, brać udział w warsztatach kulturalno-edukacyjnych, spotkaniach, dyskusjach i pokazach.
Oferta jest ciekawa i wartościowa. Przykład? Ścieżki dorastania – interaktywna wystawa dedykowana młodym ludziom doświadczającym burzliwych zmian w ciele i umyśle. Ułatwia im zrozumienie siebie i otaczającego świata oraz rozpoznanie własnych potrzeb i pasji.
Warszawa – kulturalne lato w 3 królewskich rezydencjach
Arkady Kubickiego u podnóża Zamku Królewskiego w Warszawie przywróciły rezydencji dawny splendor. Odnowiono też ogrody wokół Arkad. Górny zachwyca koronkowym wzorem bukszpanowych kompozycji i pięknym widokiem na Wisłę. Dolny ogród – pełen kwiatów, zielonych labiryntów i urokliwych zakątków – jest dziś ulubionym miejscem wypoczynku rodzin z dziećmi. Arkady Kubickiego i bajkowe dolne ogrody odzyskanie dawnej świetności zawdzięczają unijnym dotacjom. Obszar projektu wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pod sklepieniem Arkad czeka na gości niespodzianka: festiwal oryginalnych form teatralnych i muzycznych Królewskie Arkady Sztuki. Szczegóły tutaj
Również Łazienki Królewskie przygotowały atrakcje dla całej rodziny: warsztaty twórcze, spacery tematyczne, gry terenowe, akcje czytelnicze czy fotograficzne i zajęcia edukacyjne. W parku można już zwiedzać flagowe obiekty architektoniczne, udostępnione (dzięki Funduszom Europejskim) po gruntownej odnowie.
Po raz pierwszy w pełni otwarte są Stajnie Kubickiego zbudowane w XIX w. według projektu Jakuba Kubickiego. Przystosowano je do potrzeb stałej ekspozycji (m.in. z prezentacją powozów). Swoją świetność odzyskały też: Biały Dom, unikatowy zabytek XVIII-wiecznej architektury rezydencjonalnej oraz Wodozbiór – dawny zbiornik zasilający w wodę sąsiednie budynki i fontanny. Historyczną formę, znaną m.in. z akwarel Zygmunta Vogla, odzyskał również otaczający obiekty ogród.
I jeszcze Pałac w Wilanowie, jeden z najważniejszych symboli polskiego dziedzictwa kulturowego. Pałacowe muzeum prezentuje się zwiedzającym w nowej odsłonie. Obszerny projekt renowacji objął prace konserwatorskie, dokumentacyjne i zabezpieczające. Zrealizowano je z unijnym dofinansowaniem.
Na pałacowych gości – tych dużych i tych małych – czeka też cykl koncertów promenadowych w niepowtarzalnej scenerii wilanowskich ogrodów. W programie m.in.: Wolne śpiewanie z Anną Przybysz i Niezapomniane melodie X muzy. Przygotowano także ciekawe wystawy, gry terenowe, warsztaty i spotkania, a nawet... kurs pszczelarski! Szczegóły oferty tutaj.
Przystanek KULTURA na wakacyjnej trasie
Pokamedulski klasztor w Wigrach ufundował w XVII wieku Jan II Kazimierz Waza. W 1999 r. odpoczywał tu Jan Paweł II. W przygotowanym dla niego apartamencie jest teraz muzeum. Jeśli wybierasz się na Pojezierze Suwalskie, odwiedź po drodze Wigry. Poznasz zwyczaje i ciekawostki z życia kamedułów oraz Sacrum tego miejsca – symboliczną salę kapitularza klasztornego. Mieści się w budynku Kaplicy Kanclerskiej, którą wraz z Domem Królewskim odrestaurowano z pomocą dotacji. Jest też strawa dla zmysłów – specjały kuchni wigierskiej do skosztowania w refektorium oraz przedstawienia typu światło i dźwięk do obejrzenia na klasztornym dziedzińcu po zachodzie słońca.
Z kolei Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu możesz odwiedzić, jadąc w góry. Warto! Poznasz trasy najgłębszej udostępnionej dla ruchu turystycznego kopalni węgla kamiennego na świecie. Część kompleksu postindustrialnych zabudowań Sztolni Królowa Luiza, Strefę Carnall zrewitalizowano dzięki funduszom UE. Drugie życie, jakie zyskało to miejsce, uczyniło z niego ważną kulturalną strefę. Niezwykłą poprzemysłową przestrzeń wypełnia muzyka na żywo – koncerty z cyklu Carnall Festival. Organizatorzy zapraszają też na przedstawienia teatralne, imprezy plenerowe, a nawet lekcje dla młodzieży szkolnej. Niezwykłe, bo w podziemiach autentycznej kopalni.
Życzymy Ci udanych, inspirujących wakacji!