Kuloodporne kamizelki nanotechnologiczne
Wykorzystanie nanocząsteczek w kamizelkach
kuloodpornych zapewni im większą wytrzymałość i giętkość, będą też
lżejsze. Naukowcy z Europy i USA opracowują technologię ich
wytwarzania - informuje serwis Alphagalileo.
Współczesne kamizelki kuloodporne swoje właściwości zawdzięczają sztywnej i stosunkowo ciężkiej warstwie materiału, który absorbuje uderzenie pocisku. Taka kamizelka jest jednak nieporęczna.
Możliwość wykorzystania nowych materiałów nanokompozytowych w kamizelkach rozpatrują obecnie eksperci z europejskiej organizacji badawczej Council for the Central Laboratory of the Research Councils i naukowcy z USA.
Proponują oni, aby włączać je we włókna kamizelki, co - jak stwierdzili - poprawi wytrzymałość balistyczną i zwiększy giętkość kamizelki.
Z dotychczasowych prac wynika, że może sprawdzić się wzbogacenie struktury kamizelki kulistymi nanocząsteczekami krzemu, z dwutlenku tytanu, albo węglowymi nanorurkami. Cząstki te mogłyby być osadzone w lekkiej matrycy z plastiku lub żywicy epoksydowej.
Technologia wytwarzania takich kamizelek z wykorzystaniem nanocząsteczek wymaga idealnej sterylności. Obecnie naukowcy, wykorzystując synchrotronowe źródło światła, analizują, w jaki sposób nanocząsteczki wiążą się z materiałem matrycy. W dalszej perspektywie pomoże to wyeliminować wszelkie zanieczyszczenia, mogące się pojawić w procesie produkcji.