Trwa ładowanie...
d3bi9kg
usa
30-08-2006 14:45

Kuloodporne kamizelki nanotechnologiczne

Wykorzystanie nanocząsteczek w kamizelkach
kuloodpornych zapewni im większą wytrzymałość i giętkość, będą też
lżejsze. Naukowcy z Europy i USA opracowują technologię ich
wytwarzania - informuje serwis Alphagalileo.

d3bi9kg
d3bi9kg

Współczesne kamizelki kuloodporne swoje właściwości zawdzięczają sztywnej i stosunkowo ciężkiej warstwie materiału, który absorbuje uderzenie pocisku. Taka kamizelka jest jednak nieporęczna.

Możliwość wykorzystania nowych materiałów nanokompozytowych w kamizelkach rozpatrują obecnie eksperci z europejskiej organizacji badawczej Council for the Central Laboratory of the Research Councils i naukowcy z USA.

Proponują oni, aby włączać je we włókna kamizelki, co - jak stwierdzili - poprawi wytrzymałość balistyczną i zwiększy giętkość kamizelki.

Z dotychczasowych prac wynika, że może sprawdzić się wzbogacenie struktury kamizelki kulistymi nanocząsteczekami krzemu, z dwutlenku tytanu, albo węglowymi nanorurkami. Cząstki te mogłyby być osadzone w lekkiej matrycy z plastiku lub żywicy epoksydowej.

Technologia wytwarzania takich kamizelek z wykorzystaniem nanocząsteczek wymaga idealnej sterylności. Obecnie naukowcy, wykorzystując synchrotronowe źródło światła, analizują, w jaki sposób nanocząsteczki wiążą się z materiałem matrycy. W dalszej perspektywie pomoże to wyeliminować wszelkie zanieczyszczenia, mogące się pojawić w procesie produkcji.

d3bi9kg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bi9kg
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj