Kulczyk chciał wprowadzić swoich ludzi do rady PKN Orlen?
Zeznający przed komisją śledczą ds. PKN Orlen b. wiceminister skarbu Ireneusz Sitarski zaprzeczył temu, co w środę powiedział posłom Jan Kulczyk. Z przesłuchania Sitarskiego wynika, że Kulczyk mógł starać się o wprowadzenie do rady nadzorczej PKN Orlen sześciu "swoich" członków.
Sitarski opowiadał o spotkaniu mec. Andrzeja Kratiuka, b. ministra skarbu Wiesława Kaczmarka oraz Sitarskiego 20 lutego 2002 roku przed walnym zgromadzeniem akcjonariuszy PKN Orlen, na którym rozmawiano o kandydaturach, jakie Kulczyk Holnig (KH) zamierza zgłosić do Rady Nadzorczej spółki. Kulczyk powiedział przed komisją, że nie chciał mieć nadreprezentacji w PKN Orlen, dlatego jako swojego kandydata proponował Jana Wagę - prezesa KH. Mówił także, że to Kaczmarek zasugerował mu, aby by kandydatem tym został Kratiuk.
Tymczasem Sitarski twierdzi, że Kulczyk chciał zgłosić dwie osoby - Jana Wagę i Agenora Gawrzyała. Kaczmarek w ramach konsultacji powiedział, że dwóch przedstawicieli ze strony grupy Kulczyk to zbyt dużo i, że nie jest to najlepsze rozwiązanie, biorąc pod uwagę udział kapitałowy Kulczyk Holding - mówił Sitarski. Kandydatura Kratiuka pojawiała się w trackie rozmowy jako swego rodzaju rozwiązanie - relacjonował - ale główny wątek polegał na tym, że byłaby to nadreprezentacja jednego z akcjonariuszy.
Roman Giertych (LPR) pytał o listę kandydatów do Rady Nadzorczej PKN Orlen przedstawioną min. Wiesławowi Kaczmarkowi w kancelarii prezydenta i premiera. Sitarski przyznał, że Kaczmarek mówił mu o tej liście, na której były nazwiska 6 osób z Poznania. Jak dodał, odniósł wrażenie, że były to osoby związane z Kulczykiem.
Dopytywany przez posła LPR, powiedział również, że raczej się nie zdarza, by akcjonariusz kilkuprocentowy chciał mieć przytłaczającą większość w Radzie Nadzorczej spółki. Zwykle tak nie jest - dodał Sitarski.
Giertych nawiązał do środowej "Rzeczpospolitej", która napisała, że z dokumentów polskiego wywiadu wynika, iż w październiku 2002 r. w Londynie Jan Kulczyk spotkał się z Wagitem Alekperowem, prezesem Łukoilu. Jak podaje "Rz", rozmawiano o planach połączenia PKN Orlen i Rafinerii Gdańskiej i szansach na to, by kontrolny pakiet w tej połączonej spółce zdobyli Rosjanie.
Czy ma pan wiedzę na temat elementów planu o koncepcjach połączenia PKN Orlen z Rafinerią Gdańską? - pytał Giertych. - To było w 2002 roku dyskutowane, a głównym zwolennikiem takiej fuzji był PKN Orlen - mówił Sitarski.