Trwa ładowanie...
24-05-2007 15:35

Kuchciński: z projektem otwarcia archiwów IPN trzeba poczekać

Z przygotowaniem całościowego projektu ustawy otwierającej archiwa Instytutu Pamięci Narodowej trzeba poczekać na pisemne uzasadnienie wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy lustracyjnej - ocenił szef klubu PiS Marek Kuchciński po konsultacjach w Pałacu Prezydenckim.

Kuchciński: z projektem otwarcia archiwów IPN trzeba poczekaćŹródło: WP.PL, fot: mg
d13014h
d13014h

Trybunał zakwestionował przed dwoma tygodniami dużą część ustawy lustracyjnej. Nie wiem, czy ktokolwiek w Polsce rozumie ustne uzasadnienie wyroku Trybunału przedstawione przez prezesa (Jerzego Stępnia). Musimy poczekać na uzasadnienie pisemne, wtedy w pełni odpowiedzialnie będziemy mogli odnieść się do wyroku - powiedział Kuchciński dziennikarzom w Sejmie.

Wyrok TK nazwał "w niektórych miejscach co najmniej kontrowersyjnym w odniesieniu do samej konstytucji". Ocenił, że wyrok "cofa lustrację" ograniczając nawet niektóre zapisy z poprzedniej ustawy lustracyjnej.

Kuchciński zaznaczył, że zdaniem ekspertów PiS, jest możliwość takiej zmiany konstytucji, by umożliwić wszystkim obywatelom dostęp do akt, nie tylko do ich własnych, ale w ogóle do informacji zawartych w archiwach IPN.

Pytany, w jakim kierunku mogłaby pójść zmiana ustawy zasadniczej, Kuchciński powiedział, że można by np. zawrzeć w art 61. konstytucji zapis, że "dostęp do zawartych w IPN archiwów o PRL i z czasów II wojny światowej mają wszyscy obywatele i obecnie zajmujący się badaniami naukowymi, czy interesujący się w ogóle ludźmi, którzy obecnie żyją i biorą udział w życiu publicznym oraz ich przeszłością".

d13014h

Artykuł 61 konstytucji mówi m.in., że "obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej, (...) osób pełniących funkcje publiczne (...) działalności organów samorządu gospodarczego i zawodowego, a także innych osób oraz jednostek organizacyjnych w zakresie, w jakim wykonują one zadania władzy publicznej i gospodarują mieniem komunalnym lub majątkiem Skarbu Państwa".

Ograniczenie tego prawa może nastąpić "wyłącznie ze względu na określone w ustawach ochronę wolności i praw innych osób i podmiotów gospodarczych oraz ochronę porządku publicznego, bezpieczeństwa lub ważnego interesu gospodarczego państwa".

Kuchciński przyznał, że do zmiany konstytucji nie wystarczą jedynie głosy koalicji rządowej. Dodał natomiast, że Prawo i Sprawiedliwość wątpi, czy w świetle wyroku TK uda się otworzyć archiwa bez zmiany konstytucji.

Polityk dodał, że klub PiS zgadza się z prezydentem, że sprawa tzw. danych wrażliwych jest "bardzo poważna". Jeżeli uda się znaleźć takie rozwiązanie, aby informacje z archiwów IPN były udostępniane bez danych wrażliwych, wówczas takie rozwiązanie byśmy proponowali. Jeżeli nie uda się znaleźć takiego rozwiązania, jesteśmy zdecydowani zgodzić się na pełne otwarcie - dodał.

d13014h

W ocenie Kuchcińskiego, tzw. mała nowela ustawy lustracyjnej przywracająca naukowcom i dziennikarzom dostęp do archiwów IPN powinna trafić pod obrady Sejmu na najbliższym posiedzeniu.

Projekt noweli przygotował marszałek Sejmu Ludwik Dorn. Według Kuchcińskiego, kluby zgadzają się na taką zmianę, a ewentualne korekty będą miały raczej charakter techniczny.

Klub PiS podjął uchwałę, w której upoważnił władze klubu do przygotowania projektu ustawy zmierzającego "do ostatecznego i pełnego otwarcia archiwów" Instytutu Pamięci Narodowej. Klub zaapelował do innych sejmowych ugrupowań o zbudowanie większości, "która zdecyduje o otwarciu archiwów".

d13014h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13014h
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj