Kuba zgadza się na wznowienie dialogu z USA ws. emigracji
Hawana zgodziła się na wznowienie bezpośrednich rozmów ze Stanami Zjednoczonymi na temat legalnej emigracji Kubańczyków do USA i bezpośredniej łączności pocztowej między obu krajami - zakomunikował Departament Stanu USA.
Urzędnik, który wypowiadał się anonimowo, oświadczył, iż rząd kubański powiadomił w sobotę Stany Zjednoczone, że zgadza się na zaproponowane 22 maja przez amerykańską administrację wznowienie rozmów imigracyjnych. Zostały one zwieszone przez prezydenta George'a W. Busha po ostatnim spotkaniu, które odbyło się w 2003 roku.
Kuba wyraziła także gotowość współpracy ze Stanami Zjednoczonymi w dziedzinie zwalczania terroryzmu i handlu narkotykami oraz przeciwdziałania skutkom huraganów. Nie ustalono jeszcze terminu i miejsca wznowienia rozmów amerykańsko-kubańskich.
Przedstawiciel Departamentu Stanu, który rozmawiał z dziennikarzami na krótko przed odlotem sekretarz stanu Hillary Clinton do Salwadoru i Hondurasu, powiedział, że pozytywna odpowiedź Kuby jest "jasnym sygnałem" ze strony rządu w Hawanie.
Jednym z celów rozmów, według informacji pochodzących z Departamentu Stanu, będzie przedyskutowanie sytuacji w dziedzinie nielegalnej emigracji z Kuby, unormowanie spraw emigracyjnych i "poprawa kontaktów operacyjnych z Kubą" w kwestiach migracyjnych. W intencji USA uregulowanie tych spraw powinno odsunąć ewentualność powtórzenia się wielotysięcznych exodusów z Kuby do USA, do jakich doszło m.in. w 1980 i 1994 roku.
Amerykańsko-kubańskie porozumienie z 1995 roku położyło kres masowej emigracji. Wprowadziło ono regułę "suchej stopy". Władze amerykańskie pozwalają na pozostanie na terytorium USA tych nielegalnych imigrantów z Kuby, którzy zdołali dotrzeć na ląd amerykański, i odsyłały z powrotem na wyspę tych, których zatrzymały na morzu. Na mocy porozumienia USA zobowiązały się wydawać Kubańczykom co najmniej 20.000 wiz rocznie.
W kwietniu prezydent Barack Obama zniósł restrykcje wprowadzone przez administrację prezydenta Busha w odniesieniu do odwiedzin Kubańczyków zamieszkałych w USA u swych rodzin i krewnych na Kubie. Zniósł też ograniczenia dotyczące przesyłania pieniędzy przez tych Kubańczyków dla ich bliskich na wyspie.
Hillary Clinton będzie uczestniczyła we wtorek w Hondurasie w posiedzeniu Organizacji Państw Amerykańskich (OPA), na którym ma być dyskutowana sprawa powrotu Kuby do grona państw-członków tej organizacji. Obserwatorzy przewidują, że większość państw Ameryki Łacińskiej poprze przywrócenie Kubie członkostwa w OPA, z której została usunięta w 1962 roku. Clinton powiedziała ostatnio w Kongresie USA, że Stany Zjednoczone są za anulowaniem rezolucji z 1962 roku, która zawieszała Kubę w prawach członka OPA. Stawia jednak warunek: Hawana powinna dostosować się w swej polityce wewnętrznej do demokratycznych zasad zadeklarowanych w statucie Organizacji Państw Amerykańskich. Jak na razie Kuba odpowiedziała, że nie jest zainteresowana powrotem do OPA.