ŚwiatKuba: lekarstwem na kryzys sprawiedliwość społeczna i ochrona zdrowia

Kuba: lekarstwem na kryzys sprawiedliwość społeczna i ochrona zdrowia

Na odbywającej się w Genewie 62 Konferencji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) delegacja Kuby zwróciła uwagę, że panaceum na obecny kryzys gospodarczy mogłoby być ustanowienie globalnego systemu sprawiedliwości społecznej i bezpłatnego dostępu do ochrony zdrowia.

Kuba: lekarstwem na kryzys sprawiedliwość społeczna i ochrona zdrowia
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | Alejandro Ernesto

27.05.2009 | aktual.: 27.05.2009 10:51

Przedstawicielem Hawany na rozpoczętym 19 maja szczycie jest minister zdrowia publicznego w rządzie Republiki Kuby Jose Ramon Balaguer. Na genewskiej konferencji nie reprezentuje on jedynie swojego kraju, ale także ponad 117 państw Afryki, Ameryki Łacińskiej i Azji skupionych w Ruchu Niezaangażowanych (NAM), w którym Kuba sprawuje obecnie czasowe przewodnictwo.

Minister przestrzegł w swoim wystąpieniu, iż globalny kryzys gospodarczy, poprzez wzrost problemów społecznych i poszerzenie się strefy wykluczenia, spowoduje również większą zapadalność na szereg chorób cywilizacyjnych. Stan taki może w szczególności dotknąć biedne kraje Południa, które stały się mimowolnymi ofiarami kryzysu, który rozpoczął się w krajach Zachodu. Balaguer podkreślił, iż każda osoba ludzka ma prawo do pełnej opieki medycznej, a wspólnoty społeczne powinny być chronione przed zredukowaniem do pozycji konsumentów lub przedmiotów handlu. Według kubańskiego polityka, w celu lepszej ochrony zdrowia, świat powinien stworzyć odpowiednie mechanizmy, które zabezpieczyłyby grabież bogactw naturalnych Ziemi przez wielkie koncerny z krajów Północy.

- Kraje Ruchu Niezaangażowanych uważają, iż obecny kryzys jest jednym z najpoważniejszych wyzwań dla świata - ocenił Jose Ramon Balaguer.

- Proszę sobie wyobrazić, że 10 milionów dzieci umiera każdego roku z powodu chorób możliwych do uniknięcia oraz to, że istnieje 40-letnia różnica w długości życia pomiędzy ludźmi bogatymi i biednymi na całym globie - przypomniał z trybuny konferencji przedstawiciel Kuby.

Jednocześnie Balaguer powołał się na opinię przywódcy rewolucji kubańskiej Fidela Castro głoszącej, iż we współczesnym świecie kryzysy gospodarcze mają charakter cykliczny, a neoliberalny model gospodarczy jest stale zagrożony bezrobociem oraz upadkiem wielkich aktywów, zgromadzonych przez bogate kraje Północy i wielkie korporacje.

Kubański mówca zwrócił także uwagę, że jego kraj również dotknął poważny kryzys gospodarczy na początku lat 90.. Był on spowodowany rozpadem Bloku Wschodniego i związaną z nim utratą wielu rynków eksportowych dla produktów z Kuby oraz wciąż utrzymywaną blokadą gospodarczą Wyspy ze strony USA. Balaguer wyjaśnił, iż w tych bardzo trudnych warunkach, władze w Hawanie skoncentrowały się na polityce ochrony zdrowia własnych obywateli, zwłaszcza grup społecznych najbardziej narażonych na zwiększoną zachorowalność.

- Zamiast wprowadzać neoliberalne reguły bądż gospodarcze terapie szokowe, podjęliśmy działania na rzecz jeszcze większego wzmocnienia naszego systemu ochrony zdrowia. Zamiast ograniczać nakłady na badania naukowe i rozwój technik medycznych, zwiększyliśmy je - zapewnił minister, przytaczając dane z 2008 roku, według których śmiertelność noworodków na Kubie jest jedną z najniżsych w świecie i wynosi 4, 7 na 1000 urodzeń, a przeciętna długość życia mieszkańców Wyspy wynosi prawie 78 lat.

Przedstawiciele krajów członkowskich Ruchu Niezaangażowanych poinformowali podczas konferencji w Genewie, iż wkrótce przekażą Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) szeroki pakiet propozycji w sprawie polityki społecznej i zdrowotnej w dobie globalnego kryzysu. - W samym środku obecnego kryzysu, jeżeli nie będziemy działać ze zdeterminowaniem, w jedności i solidarności, to ponownie kraje rozwijające się będą cierpieć najcięższe konsekwencje obecnych problemów - latynoamerykańskie media cytują kubańskiego ministra zdrowia.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
pszkryzys gospodarczykryzys
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)