Trwa ładowanie...

Kuba i USA porozumiały się co do dalszych działań dla rozwijania stosunków

Amerykański sekretarz stanu John Kerry zapewnił w Hawanie, że rządy USA i Kuby podejmą nieodzowne kroki, aby nawiązane stosunki dyplomatyczne mogły "dojrzeć", i uczynią to z determinacją równą tej, która pozwoliła przywrócić stosunki zerwane przed pół wiekiem.

Share
Kuba i USA porozumiały się co do dalszych działań dla rozwijania stosunków
Źródło: PAP/EPA, Fot: ROLANDO PUJOL
d4bboe8

Kerry, który wypowiadał się na wspólnej konferencji prasowej z szefem kubańskiej dyplomacji Bruno Rodriguezem, zapowiedział, że rozmowy amerykańsko-kubańskie w sprawie "pełnej normalizacji" stosunków rozpoczną się w połowie września.

- Rozpoczną się one niemal niezwłocznie, w pierwszym lub drugim tygodniu września, gdy amerykańska delegacja uda się do Hawany - uściślił Kerry.

d4bboe8

Sekretarz stanu USA ufa, że przyszły prezydent Stanów Zjednoczonych, czy będzie to Demokrata, czy też Republikanin, nie odstąpi od nowej polityki USA wobec Kuby.

- Postanowiliśmy nie ograniczać się do rozmów o naszych stosunkach, lecz podjąć odpowiednie kroki, aby nasze stosunki dojrzały - zapewnił Kerry.

Kuba i Stany Zjednoczone, jak poinformował Rodriguez na konferencji prasowej po rozmowach z Kerrym, porozumiały się także w sprawie powołania dwustronnej komisji, która ustali dalsze tematy rozmów po oficjalnym przywróceniu stosunków dyplomatycznych.

- W najbliższych tygodniach przedstawiciele obu rządów powinni dokonać pierwszej roboczej wymiany zdań w sprawie sposobu pracy tej komisji - dodał szef kubańskiego MSZ.

d4bboe8

Rodriguez przypomniał, że Stany Zjednoczone i Kuba mają różne podejście do takich tematów, jak suwerenność narodowa, demokracja, prawa człowieka, stosunki między państwami, prawo międzynarodowe, a także rozmaicie interpretują historię, w tym "dzieje drugiej połowy XX wieku".

- Jesteśmy gotowi rozmawiać na każdy z tych tematów, zgadzając się co do tego, że w kwestii interpretowania niektórych trudno nam będzie się zgodzić - powiedział Rodriguez. Wymienił m.in. sprawę "gwarantowania niepodzielnych praw człowieka oraz wolności i praw obywatelskich, a także równych warunków życia dla każdego Kubańczyka i Kubanki".

Jako "sprawę zasadniczą" dla pełnej normalizacji stosunków między obu krajami szef dyplomacji kubańskiej wskazał zniesienie embarga gospodarczego wobec Kuby oraz "zwrot uzurpowanego terytorium naszego kraju - Guantanamo".

d4bboe8

Podziel się opinią

Share
d4bboe8
d4bboe8
Więcej tematów