PolskaKtoś zgubił "znaczną" kwotę. Policja szuka właściciela

Ktoś zgubił "znaczną" kwotę. Policja szuka właściciela

We wrześniu 2011 roku, przy ul. Rzgowskiej w Łodzi, ktoś zgubił pieniądze. Policja nie zdradza o jaką kwotę chodzi, podają tylko, że jest ona "znaczna". Jeśli właściciel się nie znajdzie, po dwóch latach pieniądze przejmie Skarb Państwa, ale znalazcy nadal przysługiwać będzie 10% znaleźnego.

11.01.2012 | aktual.: 11.01.2012 11:43

Policjanci ujawniają jedynie, że pieniądze zostały znalezione 25 września 2011 przy ulicy Rzgowskiej 156/158 w Łodzi.

- Nie zdradzamy żadnych innych szczegółów, te musi podać osoba, która zgłosi się po pieniądze - zaznacza podkomisarz Adam Kolasa z biura prasowego łódzkiej policji. - Chodzi o takie dane jak: dokładna kwota, miejsce, w którym pieniądze mogły być zgubione, oraz w co były one zapakowane. Pytamy także o okoliczności zdarzenia, a uzyskane informacje weryfikujemy i dopiero wówczas możemy zwrócić pieniądze. Gdybyśmy podali te wszystkie informacje do publicznej wiadomości, musielibyśmy się liczyć z tym, że pieniądze spróbują odebrać osoby, które ich nie zgubiły.

Pieniądze na ulicy Rzgowskiej znalazła przechodząca nią osoba i zaniosła je na policję. Zgodnie z prawem przysługuje jej znaleźne, czyli 10% kwoty. Nie wiadomo jednak, kiedy znalazca będzie cieszył się pieniędzmi. Zależy to od tego, jak szybko zgłosi się ich właściciel i czy w ogóle to nastąpi. Jeśli nie - trzeba czekać aż całą kwotę przejmie Skarb Państwa.

- Kodeks cywilny precyzuje, że pieniądze, które nie zostały odebrane, na rzecz Skarbu Państwa przechodzą po roku lub po dwóch latach - zaznacza adwokat Jarosław Szczepaniak. - Po roku w sytuacji, gdy uprawniony nie odbierze ich od momentu wezwania przez właściwy organ, w tym wypadku policję, a po dwóch latach, gdy nie ma w ogóle możliwości wezwania właściciela.

Znalazca musi jednak pamiętać o tym, by zażądać znaleźnego w momencie, gdy przekazuje pieniądze lub inne rzeczy. Żąda się go od tej instytucji, która przechowuje pieniądze, np. policji. Jeśli tego nie zrobi, pieniądze mogą mu przepaść.

Funkcjonariusze z VII komisariatu łódzkiej policji, który mieści się przy ul. 3 Maja 43 w Łodzi, czekają na zgłoszenia pod numerem telefonu: 42 666 28 16 od poniedziałku do piątku w godz. 8-16.

Polecamy także w wydaniu internetowym: lodz.naszemiasto.pl

łódźzgubapieniądze
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)