Które z polskich miast jest najbardziej przyjazne?
Toruń jest jednym z miast najbardziej przyjaznych dla swoich mieszkańców - wynika z rankingu przeprowadzonego przez TNS OBOP na zlecenie "Newsweeka". Gród Kopernika zajął wysoką, czwartą lokatę wyprzedzając m.in. Warszawę, Rzeszów, Białystok, Gdańsk, Olsztyn, Łódź czy Bydgoszcz.
Badanie "Miasto Przyjazne dla Mieszkańców" TNS OBOP przeprowadził we wszystkich 18 stolicach województw. Ankieterzy pytali, jak mieszkańcy danego ośrodka oceniają ofertę kulturalną i edukacyjną, infrastrukturę drogowa, czystość i porządek, możliwość zawodowego rozwoju, wygląd miasta oraz atrakcyjność turystyczną. Sondaż miał wskazywać nie tylko największe walory danego miasta, ale zwracać też uwagę na to, co można poprawić, co jest dla mieszkańców problemem.
Na pierwszym miejscu uplasował się Wrocław, który zdobył aż 74 punkty. Dalej Kraków (63 punkty), Poznań (62 punkty) i Toruń z 58 punktami. Znacznie mniej, bo zaledwie 30 punktów, zdobyła Bydgoszcz. Jeszcze mniej - tylko 18 punktów - przypadło rywalce Torunia do tytułu ESK 2016, czyli Łodzi. Za nią jest tylko Szczecin i Lublin (odpowiednio 9 i 8 punktów).
Z analizy raportu wyłania się pewna prawidłowość: najwyżej plasują się miasta, które nie tylko mają pomysł na rozwój, ale charakteryzuje je ciągłość władzy. W tych ośrodkach polityka rozwoju miasta jest zachowana, kontynuowana, a dobre projekty realizowane do końca.
Szczegóły rankingu przedstawione zostaną na Kongresie Regionów, który w dniach 19-21 maja br. odbędzie się w Świdnicy pod hasłem "Samorząd, Inwestycje, Rozwój".
"Miasto Przyjazne dla Mieszkańców" jest kolejnym badaniem, w którym Toruń dobrze wypada. Na początku bieżącego roku, w rankingu PBS DGA i Sieci Wspierania Organizacji Pozarządowych "Mój Samorząd", został uznany za jedno z najlepszych miast do życia w Polsce. Za grodem Kopernika znalazł się np. Wrocław, Poznań, Kraków, Warszawa i Bydgoszcz
Polecamy wydanie internetowe "Nasze Miasto"