Trwa ładowanie...

Kto zostanie następcą Benedykta XVI? Media publikują listę papabili

Kto zostanie następcą Benedykta XVI? Natychmiast po tym, gdy świat obiegła wieść o abdykacji papieża, światowe media rozpoczęły typowanie papabili, czyli kandydatów na następców. W tym kontekście przypomina się często głośną przepowiednię Malachiasza, według której następny, 112 papież ma być ostatnim. Niektórzy twierdzą, że następca Benedykta XVI może pochodzić spoza Europy, a zatem - spore szanse miałby kandydat z Ameryki Południowej. O Ameryce Północnej i Afryce wspomina się rzadziej. Inni dowodzą, że na czele Kościoła znów - po dwóch papieżach spoza tego kraju - znów stanąć może Włoch.

Share
Kto zostanie następcą Benedykta XVI? Media publikują listę papabiliŹródło: PAP/EPA
d4599eu

Przepowiednia Malachiasza to zamknięta lista 112 krótkich łacińskich zdań, które mają opisywać papieży. Ostatnią osobą ma być "Piotr Rzymianin", którego pontyfikat ma się zakończyć zniszczeniem Rzymu.

Lista, która zaczynać się ma od Celestyna II wybranego w 1143, prawdopodobnie powstała w 1590 roku. Przepowiednia opiera się na wizjach, które św. Malachiasz rzekomo przeżył w czasie pobytu w Rzymie w 1139 r. na zaproszenie papieża Innocentego II. Opisał on swoje wizje w postaci krótkich, zakodowanych zdań. Manuskrypt Malachiasza został podobno zdeponowany w Rzymskich Archiwach przez Innocentego i w późniejszych czasach zapomniany.

d4599eu

Często wspomina się, omawiając przepowiednię Malachiasza, że nikt jeszcze nie przewidział wyboru papieża na jej podstawie, a interpretacje prowadzone są już po wyborze zwierzchnika Kościoła.

Oni wybiorą nowego papieża

Nowego papieża wybierze konklawe. Odbędzie się ono zgodnie z wytycznymi konstytucji apostolskiej o wyborze biskupa Rzymu, wydanej przez Jana Pawła II w lutym 1996 roku, gdzie również jest mowa o dymisji papieża.

Do udziału w konklawe uprawnionych jest 118 kardynałów, którzy nie ukończyli jeszcze osiemdziesiątego roku życia. Na to, by zostać papieżem, mają szanse także starsi purpuraci, ale wątpliwe, by zdecydowano się na wybór kardynała w podeszłym wieku.

Co do wyboru następcy, to może się on odbyć nie później niż 20 dni po rezygnacji Benedykta XVI. Tak więc konklawe powinno się rozpocząć 20 marca, czyli tuż przed Wielkim Tygodniem. Joseph Ratzinger będzie wtedy mieszkać w dawnym klasztorze klauzurowym na terenie Watykanu.

d4599eu

Kto po <a href="https://wiadomosci.wp.pl/benedykt-xvi-6142679939291265c">Benedykcie XVI</a>?

Jednym z tzw. papabili jest arcybiskup Wiednia, 67-letni Christoph Schoenborn. Jest on uczniem Josepha Ratzingera, mógłby więc zagwarantować kontynuację kończącego się gwałtownie i niespodziewanie niemieckiego pontyfikatu.

Na liście są także Filipińczyk Luis Antonio Tagale, Amerykanin Timothy Dolan, Brazylijczyk niemieckiego pochodzenia Odilo Pedro Scherer i Kanadyjczyk Marc Ouillet.

Spośród Włochów wymienia się przewodniczącego rady kultury Gianfranco Ravasiego, który w przyszłym tygodniu prowadzić będzie rekolekcje wielkopostne dla papieża, oraz arcybiskupa Mediolanu Angelo Scolę. Przypomina się jednak, że w 2004 roku ówczesny kardynał Ratzinger wyraził pogląd, iż Kościół dojrzał do tego, by na jego czele stanął ciemnoskóry papież.

(fot. WP.PL)
Źródło: (fot. WP.PL)
d4599eu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4599eu
d4599eu
Więcej tematów