Kto zapłaci za ogrodzenie wraku Tu‑154M w Smoleńsku?
Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej podjęło decyzję o zbudowaniu stałego ogrodzenia wokół miejsca katastrofy polskiego Tu-154M w rejonie lotniska Siewiernyj pod Smoleńskiem. Takie informacje podała agencja ITAR-TASS. Żadnych szczegółów nie podano. Już w czerwcu polski resort spraw zagranicznych deklarował, że sfinansuje ogrodzenie.
Na początku czerwca rzecznik MSZ Marcin Bosacki informował, że wokół miejsca katastrofy powstanie ogrodzenie; zabezpieczenie sfinansuje polski rząd. Rzecznik mówił wówczas, że resort ma już zgody polskiej i rosyjskiej prokuratury; czeka jeszcze na akceptację lokalnych władz w Smoleńsku.
Bosacki, już po ogłoszeniu decyzji Rosjan, podkreślił, że pozostają w mocy ustalenia polskiego i rosyjskiego MSZ sprzed ponad miesiąca o tym, że wokół terenu katastrofy ma powstać ogrodzenie. - Strona polska deklarowała chęć pokrycia kosztów ogrodzenia. Jeśli strona rosyjska w tej chwili być może sygnalizuje, że będzie to technicznie i finansowo zrobione odwrotnie, to my to przyjmujemy oczywiście z satysfakcją, nie cofając naszej tamtej deklaracji - zaznaczył.
Zastrzegł jednak, że na razie ani rosyjski MSZ, ani MON, strony polskiej oficjalnie o żadnej nowej propozycji nie poinformował. - Natomiast są już plany, gdzie to ogrodzenie ma stanąć. Więc sądzimy, że po wyjaśnieniu ostatnich kwestii technicznych niedługo do budowy tego ogrodzenia dojdzie - dodał Bosacki.
W czerwcu rzecznik informował, że ze strony MSZ jest to odzew na postulaty części rodzin ofiar katastrofy, m.in. Zuzanny Kurtyki i Magdaleny Merty. Obie panie w imieniu Stowarzyszenia Rodzin Katyń 2010 spotkały się w tej sprawie z podsekretarzem stanu w MSZ Jackiem Najderem.
Lotnisko Siewiernyj jest lotniskiem wojskowym. Jednak na mocy rozporządzenia rządu Rosji nr 1034-r z 10 sierpnia 2007 roku ma ono status lotniska wspólnego bazowania. Oprócz samolotów wojskowych bazują na nim maszyny należące do zakładów lotniczych w Smoleńsku.
Wicegubernator obwodu smoleńskiego Michaił Kurkow poinformował, że lotnisko Siewiernyj ma zostać zmodernizowane tak, aby mogło być wykorzystywane do celów cywilnych. Wicegubernator podał, że planuje się rekonstrukcję pasa startów i lądowań, zainstalowanie nowoczesnego systemu nawigacyjnego oraz budowę terminalu pasażerskiego. Jak przekazał Kurkow, prace te zostaną sfinansowane z budżetu federalnego. Po ich zakończeniu lotnisko przejdzie na własność Ministerstwa Transportu.