ŚwiatKto pozwie Polskę?

Kto pozwie Polskę?

Komisja Europejska nie może pozwać Polski do
Trybunału Sprawiedliwości za niewdrożenie przepisów o Europejskim
Nakazie Aresztowania (ENA), ale może to uczynić inny kraj -
powiedział w czwartek jeden z rzeczników KE, komentując decyzję
polskiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ENA.

28.04.2005 | aktual.: 28.04.2005 18:52

KE nie może pozwać żadnego kraju do Trybunału Sprawiedliwości za nieprzestrzeganie przepisów o Europejskim Nakazie Aresztowania. Może to natomiast uczynić inny kraj członkowski - powiedział Friso Roscam Abbing, rzecznik komisarza Franco Frattiniego, odpowiedzialnego za sprawiedliwość, swobody obywatelskie i bezpieczeństwo.

Wszystkie kraje Unii są zobowiązane do włączenia do swojego ustawodawstwa tzw. decyzji ramowej UE z 2002 roku o wprowadzeniu Europejskiego Nakazu Aresztowania, którego celem było ułatwienie walki z terroryzmem i zorganizowaną przestępczością. Komisja nie ma jednak uprawnień do wszczęcia procedury karnej wobec kraju, który tego nie uczyni, gdyż chodzi o decyzję ramową, a nie zwykłą dyrektywę lub rozporządzenie.

W środę Trybunał Konstytucyjny w Warszawie orzekł, że wydawanie polskich obywateli innym krajom na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania jest sprzeczne z konstytucją. ENA to inna forma ekstradycji, a konstytucja zabrania ekstradycji polskich obywateli do innych krajów - orzekł Trybunał. Uchylenie tego przepisu kodeksu postępowania karnego ma wejść w życie za 18 miesięcy.

Każdy kraj sam musi zapewnić, by jego przepisy wprowadzające unijne prawo były zgodne z narodową konstytucją. Nam nic do tego. Musimy być pewni, że polskie prawo jest zgodne z Europejskim Nakazem Aresztowania - tłumaczył jeszcze w środę wieczorem Friso Roscam Abbing, dając do zrozumienia, że zapewnienie zgodności polskiego kodeksu postępowania karnego z konstytucją to problem Polski, a nie Brukseli. Zapewnił, że Komisja Europejska nie będzie się domagała się od Polski zmiany konstytucji.

Kilka krajów członkowskich, w tym Francja, zmieniło jednak swoje konstytucje, by móc wdrożyć do swojego prawa ENA.

Zdaniem Abbinga, podobny problem niezgodności narodowych przepisów o Europejskim Nakazie Aresztowania z narodową konstytucją mają obecnie Niemcy. Wyrok tamtejszego trybunału konstytucyjnego ma zapaść w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Inga Czerny

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)