Kto obchodzi święto kobiet
Pompę Dnia Kobiet z czasów PRL zastępuje obecnie święto feministek.
Jeszcze kilka lat temu nawet młodzi ludzie chętniej obchodzili Dzień Kobiet niż walentynki – tak wynika z sondażu CBOS.
Dziś Dzień Kobiet chętnie świętują przedszkolaki i dzieci z podstawówki, przygotowując laurki dla swoich wychowawczyń, mam, koleżanek z klasy albo wręczając im kwiaty.
Bez wspomnień
Z sympatią o Dniu Kobiet mówią panowie raczej przed czterdziestką, których trudno podejrzewać o bogate wspomnienia z czasów hucznego obchodzenia tego święta w PRL.
– To jeden z dni, kiedy można paniom złożyć życzenia lub wręczyć kwiatek – mówi 29-letni Michał Buk. Ale ci, którzy pamiętają dawne czasy, nie traktują tego święta z sentymentem.
– Moja żona nie obchodzi tego święta, bo mówi, że to święto komunistyczne – twierdzi czterdziestoletni Piotr z Warszawy. Pod tym samym pretekstem wielu panów po czterdziestce wykręca się od wręczenia symbolicznego kwiatka.
– Na pewno ma to związek z hucznym świętowaniem Dnia Kobiet w PRL. Poza tym niektórzy panowie uznają ten dzień za święto garbatego – jesteśmy sympatyczni raz w roku, a tak to nie – twierdzi socjolog Mirosław Pęczak.
8 marca w okresie komunizmu był obchodzony z wielką pompą. W PRL były życzenia w zakładach pracy, a upominkiem najczęściej były rajstopy i goździk, które każda pracownica musiała obowiązkowo pokwitować. Obchody święta kobiet zniknęły w 1993 roku, kiedy definitywnie zniosła je premier Hanna Suchocka.
– Doszły nowe święta, które stają się popularniejsze od Dnia Kobiet, np. walentynki. Panom brakuje już sił na 8 marca. Poza tym to święto staje się świętem feministycznym i daje okazję do manifestacji, a to zniechęca niektórych mężczyzn – dodaje Pęczak.
Życzenia SMS-em
Dzisiaj na Dzień Kobiet nie dostaje się już prezentów w zakładach pracy. Rzadko też panowie wręczają paniom jakieś specjalne upominki. Najczęściej decydują się na kwiaty, kosmetyki, biżuterię. Niewielu zorganizuje tego dnia uroczystą kolację albo zabierze panie do kina. Coraz częściej mężczyźni przesyłają życzenia SMS-em i to nie z własnym wierszykiem, tylko wybranym z proponowanych w Internecie.
– Wielu mężczyzn uważa, że jest to doskonały moment, aby złożyć życzenia żonom, narzeczonym, dziewczynom, córkom, matkom, teściowym, babciom i koleżankom.
– Nie ma znaczenia, czy to święto komunistyczne, czy nie. To okazja, żeby dać kobiecie jakiś miły prezent – twierdzi trzydziestoletni Łukasz Miedziński. – Skoro niektórzy mężczyźni nie pamiętają o kobietach codziennie, to może Dzień Kobiet przypomni im o tym, że kobiety potrzebują ciepła, szacunku i miłości – dodaje student Tomek.
Dla wielu pań tego dnia nie jest ważny kwiatek, mały prezencik, lecz jakieś czułe słowo czy życzenia – dowód pamięci. Życzenia dla kobiet znaczą prawie to samo co prezent.