ŚwiatKto ma zastrzeżenia do Gazociągu Północnego?

Kto ma zastrzeżenia do Gazociągu Północnego?

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej
Ławrow oświadczył, że większość krajów Unii
Europejskiej nie ma pretensji do jego kraju z powodu planów budowy
Gazociągu Północnego przez Morze Bałtyckie.

Ławrow mówił o tym podczas "okrągłego stołu" poświęconego stosunkom między Rosją i UE, zorganizowanego w Moskwie przez Komisję Spraw Zagranicznych Dumy Państwowej, izby niższej parlamentu.

Większość krajów Unii Europejskiej, w tym większość państw przyjętych do UE półtora roku temu, nie zgłasza pod naszym adresem żadnych pretensji w sprawie Gazociągu Północnego i uważa, że postępujemy słusznie, że projekt ten jest zgodny z interesami całej Unii - powiedział szef rosyjskiej dyplomacji.

Prezydent Władimir Putin poinformował w poniedziałek podczas cotygodniowego spotkania z członkami rządu, że w czasie niedawnej rozmowy telefonicznej z nową kanclerz Niemiec Angelą Merkel omówił realizację wspólnych projektów, uzgodnionych wcześniej przez Rosję i Niemcy.

Porozumieliśmy się co do wspólnych działań, dotyczących realizacji projektów, które były wcześniej zapowiadane - oświadczył Putin nie precyzując, jakie rosyjsko-niemieckie projekty ma na myśli.

Prezydent Rosji rozmawiał z Merkel w ubiegły wtorek, tuż po wybraniu jej przez Bundestag na kanclerza Niemiec. Putin zaprosił Merkel do złożenia wizyty w Rosji.

Poniedziałkowy "Kommiersant" ujawnił, że rosyjski Gazprom zabiega o to, by Angela Merkel wzięła udział w uroczystości rozpoczęcia budowy Gazociągu Północnego, która odbędzie się 9 grudnia w obwodzie wołogdzkim, ok. 380 km na północny wschód od Moskwy. Według dziennika, zwykle dobrze poinformowanego w sprawach rosyjskiego monopolisty gazowego, niemiecka kanclerz jest wśród zaproszonych gości.

Sam Gazprom podał jedynie, że na uroczystość zaproszono "szerokie kręgi polityczne i gospodarcze Niemiec".

Gazociąg Północny, który bezpośrednio połączy Rosję z Niemcami, ma przebiegać po dnie Bałtyku. Będzie się zaczynać od stacji kompresorowej na brzegu zatoki Portowaja, koło Wyborga nad Zatoką Fińską, w pobliżu Petersburga. Magistrala o docelowej przepustowości 55 mld metrów sześciennych błękitnego paliwa rocznie pobiegnie do niemieckiego Greifswaldu.

Do połączenia Gazociągu Północnego z rosyjską siecią przesyłową niezbędne jest wybudowanie gazociągu Griazowiec-Wyborg o długości 971 km. Układanie tej magistrali, która będzie przebiegać wzdłuż już istniejącego gazociągu o mniejszej wydajności, ruszyło już kilka tygodni temu. 9 grudnia odbędzie się oficjalna ceremonia rozpoczęcia prac.

Jerzy Malczyk

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)