Księżyc już wkrótce na wyciągnięcie ręki
Firma Space Adventures, która 10 lat temu wysłała pierwszego turystę na Międzynarodową Stację Kosmiczną, ma dużo ambitniejsze plany. Zapowiedziała, że w 2015 roku chce przeprowadzić turystyczny lot wokół Księżyca.
Szef Space Adventures, Eric Anderson, poinformował, że firma sprzedała już pierwsze z dwóch miejsc na taką wyprawę. Gdy zostanie sprzedane drugie miejsce, firma chce w ciągu czterech lat wykonać prywatną misję księżycową.
Według Andersona nie potrzeba do tego żadnej nowej technologii, wystarczą obecnie używane statki kosmiczne i rakiety. Turystyczny lot dookoła Księżyca mógłby zostać wykonany w następujący sposób. Na pokładzie statku Sojuz turyści polecieliby na Międzynarodową Stację Kosmiczną, gdzie pozostaliby przez 8-10 dni. Tutaj do Sojuza dołączona byłaby osobna rakieta, na przykład Proton, oraz dodatkowy moduł mieszkalny i w takiej konfiguracji statek mógłby odbyć podróż do Księżyca.
Dotarcie do Srebrnego Globu zajęłoby trzy i pół dnia, następnie statek okrążyłby Księżyc w odległości 100 km od jego powierzchni. Powrót zająłby kolejne trzy i pół dnia. Czyli łącznie z pobytem na stacji ISS kosmiczna wycieczka potrwałaby nieco dłużej niż dwa tygodnie.
Zanim firma wyśle pierwszych księżycowych turystów wykona lot testowy. Jaka będzie cena biletu? Od 100 do 150 milionów dolarów.
Również firma Virgin Galactic przygotowuje się do przewożenia kosmicznych turystów. Ostatnio przeprowadzono trzy loty testowe statku kosmicznego SpaceShipTwo. Koszt biletu na, oferowany przez tę firmę, lot suborbitalny to 200 tysięcy dolarów.
W 2004 roku inny statek tej firmy, SpaceShipOne, wygrał wartą 10 milionów dolarów nagrodę Ansami X Prize dla pierwszego prywatnego statku kosmicznego, który wystrzelono dwukrotnie na wysokość 100 km. SpaceShipTwo może zabrać na pokład do sześciu kosmicznych turystów plus załogę. Na razie firma nie podała przewidywanego harmonogramu lotów turystycznych.
Z kolei konsorcjum europejskich firm planuje turystyczne loty suborbitalne w ramach projektu o nazwie Project Enterprise. Zbudowany w jego ramach statek kosmiczny ma zabierać od 2 do 5 pasażerów. Turystyczne loty w kosmos szykuje też firma Excalibur Almaz, która chce zmodernizować dawny radziecki projekt wojskowych stacji kosmicznych Ałmaz.
Kilka innych firm rozważa prowadzenie hoteli na orbicie okołoziemskiej i w tym celu chcą wybudować prywatne stacje kosmiczne. Na przykład Bigelow Aerospace umieściła już w kosmosie dwa moduły mieszkalne Genesis I (w 2006 roku) i Genesis II (w 2007 roku). Inną firmą dążącą do zbudowania hotelowej stacji kosmicznej jest Space Island Group.