Księżniczka Anna złoży 3‑dniową wizytę w Polsce
Księżniczka Anna, jedyna córka brytyjskiej królowej Elżbiety II i księcia Edynburga Filipa, rozpocznie trzydniową wizytę w Polsce. Odwiedzi Warszawę i Gdańsk; spotka się m.in. prezydentem Lechem Kaczyńskim oraz z Lechem Wałęsą. To już druga wizyta księżniczki w naszym kraju; pierwsza miała miejsce w 1991 roku.
30.01.2006 | aktual.: 30.01.2006 16:35
W środę Jej Książęca Wysokość spotka się w Pałacu Prezydenckim z prezydentem Lechem Kaczyńskim. Tego samego dnia złoży też wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza.
W czwartek księżniczka Anna odwiedzi Fundację Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Hipoterapia", znajdującą się na terenie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, oraz spotka się z władzami uczelni. Obejrzy również przedstawienie w wykonaniu dzieci uczestniczących w zajęciach terapeutycznych w Fundacji.
W czwartkowe południe Jej Książęca Wysokość weźmie udział w uroczystości nadania imienia Sue Ryder skwerowi na terenie Parku Wielkopolskiego na warszawskiej Ochocie.
Margaret Susan Cheshire, Barones Ryder of Warsaw - znana jako Sue Ryder - powołała do życia charytatywną Fundację Sue Ryder, będącą pomnikiem milionów ludzi poległych podczas dwóch wojen światowych w obronie ludzkich wartości oraz obecnie cierpiących i umierających w wyniku prześladowań. Fundacja Sue Ryder wybudowała i prowadzi w ponad 15 krajach świata swoje domy, które służą bezbronnym i cierpiącym.
Po południu księżniczka Anna będzie gościć w Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie spotka się z jego uczestnikami; złoży też wieniec i zapali znicz pod Murem Pamięci w Parku Wolności.
W piątek w Gdańsku Jej Książęca Wysokość weźmie udział w ceremonii nadania imienia okrętowi NLV Pharos (NLV - Northern Lighthouse Vessel); jest bowiem patronką instytucji NLB (Northern Lighthouse Board), na zlecenie której powstała jednostka. Jej Książęca Wysokość wspólnie z b. prezydentem Lechem Wałęsą złoży również kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców.
Księżniczka Anna urodziła się w Clarence House, w Londynie, kiedy jej matka była jeszcze księżniczką Elżbietą, bezpośrednią sukcesorką angielskiego tronu. Tytuł Princess Royal otrzymała od królowej w czerwcu 1987 r. i jest siódmą osobą noszącą ten tytuł.
Z biografii Jej Książęca Wysokość zamieszczonej na stronie internetowej brytyjskiej ambasady w Warszawie wynika, że księżniczka Anna zaczęła samodzielnie pełnić oficjalne obowiązki reprezentacyjne w wieku lat 18. Po raz pierwszy samodzielnie reprezentowała rodzinę królewską w roku 1969, gdzie otworzyła centrum edukacyjno-szkoleniowe w Shropshire. Pierwszą wizytę państwową odbyła w maju tego samego roku, towarzysząc swej matce i ojcu w ich podróży do Austrii.
W roku 2004 Jej Książęca Wysokość odbyła około 599 oficjalnych wystąpień w Wielkiej Brytanii i za granicą.
W 1973 roku w Opactwie Westminsterskim poślubiła porucznika (a potem kapitana) dragonów królewskich, Marka Philipsa. Cztery miesiące po ślubie próbowano uprowadzić księżniczkę. Nie doznała żadnych obrażeń, jednak oficer jej osobistej ochrony został postrzelony w trakcie owego incydentu. Został on później za swe męstwo odznaczony Krzyżem Jerzego.
Małżeństwo księżniczki Anny z kapitanem Philipsem zostało rozwiązane w 1992 roku; jeszcze tego samego roku księżniczka poślubiła komandora Królewskiej Marynarki, Timothy Laurence'a.
Księżniczka ma dwójkę dzieci: syna Petera oraz córkę Zarę Anne Elizabeth.
Księżniczka Anna zaangażowana jest w działalność charytatywną. Od 1970 roku jest prezesem fundacja "Save the Children". Współpracowała też przy zakładaniu innych organizacji.
Od najmłodszych lat największą pasją księżniczki Anny jest jazda konna. Regularnie brała udział w pokazach "Koń Roku", odbywającym się na Wembley, a także w Próbach Konnych w Badminton. We wrześniu 1971 r. wygrała Zawody w Burghley i została nominowana Sportsmenką Roku przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Sportowych, gazetę Daily Express oraz Word Sport. Ponadto BBC wybrała ją Sportową Osobistością roku 1971.
Księżniczka Anna brała także udział w olimpiadzie w Montrealu w 1976 r. jako członek kadry brytyjskiej; w roku 1983 została Prezesem Brytyjskiego Związku Olimpijskiego. W 1988 r. została jednym w dwóch brytyjskich członków zasiadających w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim.
Księżniczka Anna napisała książkę o swojej miłości do koni i kariery jeździeckiej pt. "Riding through My life".
W 1994 r. księżniczka Anna została z nadania królowej damą Orderu Podwiązki, zaś w roku 2000, w rocznicę jej 50-tych urodzin, księżniczka Anna została damą Orderu Ostu za jej działalność charytatywną.