PolskaKsięża zaniepokojeni po słowach premiera Tuska

Księża zaniepokojeni po słowach premiera Tuska

Abp Sławoj Leszek Głódź wyraził niepokój w związku z ostatnimi wypowiedziami polityków w kwestii związków jednopłciowych i słowami premiera Donalda Tuska o tym, że "rząd nie będzie klęczał przed księdzem". - Wyraziłem niepokój swój i dwudziestu sześciu tysięcy duchownych - powiedział hierarcha podczas spotkania Komisji Wspólnej Rządu i Konferencji Episkopatu Polski.

Księża zaniepokojeni po słowach premiera Tuska
Źródło zdjęć: © PAP | Tomasz Gzell

Komisja omawiała Stosowanie karty nauczyciela w szkołach kościelnych, zakończenie prac Komisji Majątkowej oraz zmiany w prawie dotyczące stosunków państwo-Kościół.

- Rozmawialiśmy o edukacji, zakończeniu pracy Komisji Majątkowej, polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Podsumowaliśmy prace Komisji Majątkowej i przyjęliśmy sprawozdanie z jej pracy - powiedział po spotkaniu współprzewodniczący ze strony rządowej, minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller.

Poinformował, że Komisja powołała wspólny zespół, który zaproponuje tryb wprowadzania zmian do przepisów regulujących stosunki państwo-Kościół.

Współprzewodniczący ze strony kościelnej, metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź powiedział, że ustawa o stosunku państwa do Kościoła wymaga dostosowania do - później uchwalonych - konstytucji i konkordatu. Zmiany mają dotyczyć m.in. zapisów dotyczących oświaty, w tym Karty nauczyciela.

Głódź powiedział dziennikarzom, że rozpoczynając obrady zasygnalizował niepokój "związany z wypowiedziami dotyczącymi przygotowania ustawy o związkach jednopłciowych, partnerskich, a także o adopcji, co jest z punktu widzenia Kościoła katolickiego nie do przyjęcia".

Nawiązał też do sobotniej wypowiedzi premiera Donalda Tuska o tym, że "rząd nie będzie klęczał przed księdzem". - Wyraziłem niepokój swój i dwudziestu sześciu tysięcy duchownych, przed którymi nikt nie musi klękać, bo nie jesteśmy najświętszym sakramentem, nie możemy być używani jako straszak, nie wiadomo do czego - powiedział. - Czujemy się obywatelami, trzeba zmierzać ku konsolidacji, mamy dość katastrof i biedy, dlaczego mamy się wzajemnie biczować? - dodał.

Jednym z głównych tematów spotkania były zmiany w przepisach regulujących stosunki państwo-Kościół. - Tak jak sprawę stosowania Karty nauczyciela w szkołach prowadzonych przez Kościół katolicki, te kwestie trzeba uregulować ustawowo - powiedział Miller. - Powstaje to samo pytanie, które mieliśmy, kiedy decydowaliśmy się na zakończenie pracy Komisji Majątkowej. To nie jest jednokrotne pytanie, to jest pytanie, które co chwilę sobie zadajemy i chcemy profesjonalnie podejść do tego, korzystając z prawników jednej i drugiej strony wypracować niebudzące żadnych wątpliwości rozwiązanie - wyjaśnił szef MSWiA. - To jest ustalenie, które wprawdzie nie ma horyzontu czasowego, ale mam nadzieję, że zaowocuje dobrą ekspertyzą prawną - dodał.

- Nie ma potrzeby pośpiechu. Aktualnie nie mamy żadnej ustawy w przygotowaniu. Za chwilę wybory parlamentarne, w związku z czym i tak dzisiaj złożony projekt nie zaowocowałby zmianą ustawy - zaznaczył Miller. Wyraził przekonanie, że na następne posiedzenie eksperci przygotują warianty do przedyskutowania.

Rzecznik episkopatu ks. Józef Kloch powiedział, że strona kościelna poruszyła również kwestie związane z relacjami między sądami kościelnymi a instytucjami państwowymi przy procesach kanonicznych. Episkopat chce, by w tej sprawie dokonano zmian prawnych w ustawie o stosunku państwa do Kościoła katolickiego. - Chodzi o udostępnianie dokumentacji medycznej np. przy procesach związanych z kościelnym stwierdzeniem nieważności małżeństwa - podkreślił ks. Kloch. Dodał, że ma to zastosowanie np. w sytuacji, gdy żona chce przedstawić przed sądem kościelnym dokumentację medyczną świadczącą o alkoholizmie męża.

Odnosząc się do raportu z działania Komisji Majątkowej, Miller powiedział: - Przyjęliśmy do wiadomości, że raport, który podpisały osoby reprezentujące obie strony, przygotowany na koniec lutego, spełnia wymagania, jakie stawialiśmy.

Szef MSWiA dodał, że resort jest w trakcie digitalizacji dokumentów Komisji Majątkowej. Zapewnił, że dokumenty będą dostępne dla badaczy, którzy chcieliby zbadać procedury Komisji. - Ministerstwo zaprasza przedstawicieli świata nauki, którzy chcieliby przeprowadzić badania w celu wypracowania ekspertyzy zewnętrznej, na ile wszystkie procedury były z punktu widzenia historycznego właściwe - powiedział. - Nie może być mowy, aby strona kościelna lub rządowa chciała coś zasłonić przed opinią publiczną. Wręcz przeciwnie, jesteśmy w pełni otwarci - zadeklarował.

W czasie spotkania pojawił się także wątek przewodnictwa Polski w UE. Zdaniem Głódzia w związku z rozpoczynającą się 1 lipca prezydencją "zachodzi potrzeba, by w wymiarze ekumenicznym omówić pewne akcje - dotyczy to obrony praw ludzi religijnych w Europie i świecie, spraw rodzinnych, demografii, polityki prorodzinnej". Za konieczne metropolita uznał spotkanie przewodniczącego KEP i przewodniczącego Rady Ekumenicznej z premierem bądź ministrem spraw zagranicznych. Głódź poinformował, że w tej sprawie został skierowany list do premiera.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (318)