Trwa ładowanie...
d33l3s6
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Księgarnie nie chcą sprzedawać książki syna bossa bossów mafii

• Księgarnie we Włoszech nie chcą sprzedawać książki "Riina-Family life" Salvo Riiny, syna uwięzionego szefa szefów sycylijskiej mafii, Toto Riiny
• Bojkot to protest przeciwko promowaniu postaci bossa i jego syna, który też był skazany
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Gaetano Riina, szef sycylijskiej mafii
Gaetano Riina, szef sycylijskiej mafii (AFP)
d33l3s6

"W tej księgarni nie zamawia się i nie sprzedaje się książki Salvo Riiny" - takie ogłoszenie zamieszczają w witrynach niektórzy księgarze, przede wszystkim na Sycylii.

Właścicielka księgarni z Katanii prowadzi ogólnokrajową kampanię, zachęcając całą branżę do podobnego bojkotu i wywieszania takich kartek. Wiele placówek już na to zareagowało.

Rezygnacja ze sprzedaży bardzo nagłośnionej w mediach gorącej nowości wydawniczej jest również reakcją na emisję wywiadu z synem odbywającego 18 wyroków dożywocia bossa bossów cosa nostry, w telewizji publicznej RAI w środę.

d33l3s6

Rozmowa z Salvo Riiną została nadana w najpopularniejszym politycznym talk-show w RAI 1, czyli programie "Porta a porta" i to mimo wielu wcześniejszych apeli o odwołanie emisji.

Oburzenie tym wywiadem w publicznej stacji wyraziły rodziny ofiar mafii, a także wielu polityków i dostojników Kościoła. Niektórzy zapowiedzieli, że nigdy nie pójdą już do studia tego programu.

Rozmowę skrytykowała też prezes telewizji RAI Monica Maggioni, która złożyła wyjaśnienia przed parlamentarną komisją do walki z mafią, gdzie została zaproszona natychmiast po jej emisji.

"Od początku do końca Salvo Riina udzielił wywiadu jako mafiozo" - oceniła podczas spotkania z parlamentarzystami.

d33l3s6

W wielu środowiskach, szczególnie wśród działaczy stowarzyszeń krzewiących praworządność i zachęcających do sprzeciwu wobec mafii, dominuje gniew z powodu włączania się mediów w promocję książki i wywiadów z jej autorem.

39-letni Riina Junior sam skazany został za działalność mafijną i odbył karę ponad 8 lat więzienia. W więzieniu o zaostrzonym rygorze, przeznaczonym dla mafiozów, przebywa nie tylko jego 85-letni ojciec, ale także starszy brat Giovanni.

W wywiadach podkreśla, że kocha ojca i nie chce go osądzać; wspomina też, że był jego "bohaterem" w dzieciństwie. Opisuje go jako "troskliwego i kochającego". Żali się, że od chwili aresztowania ojca w 1993 roku nie może się z nim spotkać.

Syn bossa bossów cosa nostry opisuje dni spędzane z ojcem nad morzem, gdy z jego rozkazu ginęli w zamachach sędziowie śledczy walczący z mafią.

d33l3s6

Prasa informuje, że mimo iż w wielu księgarniach od Sycylii po Toskanię trwa bojkot książki, jej pierwszy nakład już jest wyczerpany. Wydawca zapowiada dodruk.

Zobacz także: Sproket - świadek, który został na lodzie

d33l3s6

Podziel się opinią

Share

d33l3s6

d33l3s6
Więcej tematów