Księga kondolencyjna w Wadowicach
Księga kondolencyjna
została wyłożona przed wadowicką bazyliką Ofiarowania Najświętszej
Marii Panny. Wpisują się rzesze wadowiczan i pielgrzymów z innych
miast. Każdy otrzymuje wstążeczkę w kolorze papieskim - białym.
03.04.2005 | aktual.: 03.04.2005 15:54
Obok księgi kondolencyjnej ustawiona jest na cokole rzeźba z brązu - głowa Jana Pawła II dłuta Zofii Wolskiej. Na co dzień stoi ona przed wejściem do sali sesyjnej w magistracie wadowickim.
Bazylika wypełniona jest wiernymi. W południe odprawiona została msza święta. Uczestniczyły w niej rzesze wiernych, w tym władze miasta i radni. Flagi w mieście opuszczone są do połowy masztów lub opasane kirem.
Kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów, nie tylko z Polski, modli się za największego z pielgrzymów kalwaryjskich - Jana Pawła II, w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej i na Dróżkach Kalwaryjskich. Po południu w intencji papieża odprawiona została Droga Krzyżowa.
Msza Święta w intencji papieża odprawiona została także w miejscu szczególnym dla Karola Wojtyły - w górskiej kaplicy na Groniu Jana Pawła II w Beskidach. Odprawił ją ksiądz i ratownik GOPR - Maciej Ostrowski.
Kaplica na Groniu Jana Pawła II (890 m n.p.m), nazywana też Sanktuarium Górskim, powstała w 1995 roku. Poświęcił ją ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej biskup Tadeusz Rakoczy. Obok kaplicy stoi pomnik Jana Pawła II odsłonięty w 2002 roku. To prawdopodobnie najwyżej położony w Polsce monument poświęcony papieżowi.
Założyciel i opiekun górskiego sanktuarium Stanisław Jakubowski powiedział, że papież dwukrotnie podczas swych pielgrzymek do Polski - w 1999 i 2002 roku - "zawisł" nad sanktuarium na pokładzie helikoptera, błogosławiąc oczekujących na niego wiernych. Na pobliską górę Leskowiec Karol Wojtyła wielokrotnie przybywał podczas pieszych wędrówek po Beskidach.