Polska"Księga cnót" - charakter można kształtować także przez czytanie

"Księga cnót" - charakter można kształtować także przez czytanie

Opublikowana w ostatnich dniach antologia
"Księga cnót" prof. Zbigniewa Raua to zbiór baśni, przypowieści,
fragmentów dzieł literackich i filozoficznych dokumentujących
różne aspekty wybranych cnót. To książka przypominająca, że
charakter można kształtować także przez czytanie - powiedział
minister kultury Kazimierz Ujazdowski podczas środowej promocji
książki w Warszawie.

"Księga cnót" nawiązuje do nieco już zapomnianej tradycji książek, których lektura ma w założeniu służyć kształtowaniu osobowości czytelnika. Zapomnieliśmy, że bycie dobrym człowiekiem wymaga nauki, tak samo jak chodzenie, czy mówienie - trzeba ćwiczyć, żeby zdobyć te umiejętności. Jednym z elementów nauki bycia dobrym jest poznawanie przykładów, wzorców takich zachowań. Ta książka podsuwa teksty, które zachęcają do takich rozważań - powiedział obecny na promocji dominikanin o. Jacek Salij.

W zamyśle autora adresatami antologii są młodzi ludzie - w wieku 5 - 16 lat. Stopień trudności proponowanych utworów jest bardzo różny, w każdym rozdziale znajdzie się coś i dla kilkulatka i dla licealisty. Na przykład w zbiorze tekstów o tolerancji "Historia o białym kotku, który cały był czarny" Claude Areline sąsiaduje z "Mendlem Gdańskim" Marii Konopnickiej, fragmentami traktatów Erazma z Rotterdamu i Woltera oraz "Moim marzeniem" Martina Lutera Kinga.

Cnotę "wiara" ilustrują m.in. "Bogurodzica", "Powrót taty" Adama Mickiewicza, fragment "W pustyni i w puszczy" Henryka Sienkiewicza, w którym Staś wypowiada słowa "jestem chrześcijaninem, jak mój ojciec" oraz fragment z "Wyznań" św. Augustyna. W "lojalności" znajdziemy fragment o śmierci psa Karusia z "Anielki" Bolesława Prusa, ale też fragment z Nowego Testamentu, gdzie Piotr trzykrotnie wypiera się Jezusa. W antologii są fragmenty z "Małego Księcia" , "Mitologii" Jana Parandowskiego i pism Jana Pawła II, bajki Fredry i Krasickiego oraz wiersze Herberta.

Prof. Rau zdecydował się na wybór 13 cnót. Są to: samodyscyplina, odpowiedzialność, wytrwałość, odwaga, lojalność, przyjaźń, uczciwość, praca, współczucie, wiara, tolerancja, sprawiedliwość i patriotyzm. Dlaczego właśnie 13? Oczywiście to arbitralny wybór. Nie ograniczyłem się do czterech cnót Platona, ani trzech cnót chrześcijańskich św. Tomasza z Akwinu. Każda epoka ma własny zestaw najważniejszych cnót. Ja starałem się wybrać te, które są ważne dla współczesnego młodego człowieka - powiedział autor antologii.

Prof. Zbigniew Rau, prawnik, kieruje Katedrą Doktryn Polityczno- Prawnych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Jest senatorem RP.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)