Książki na lato
Podczas wakacji w księgarniach można oczekiwać wielu ciekawych nowości. Ukażą się m.in. "Powstanie 44" Normana Daviesa, nowa powieść Wiktora Pielewina "Życie owadów" i nietłumaczone dotąd na polski opowiadania Ota Pavela.
"Powstanie 44" Normana Daviesa to chyba najbardziej oczekiwana książka tego lata. Opublikowane przez Znak dzieło brytyjskiego historyka o Powstaniu Warszawskim trafi do księgarń dokładnie 60. lat po "Godzinie W" - 1 sierpnia o godzinie 17.
Davies umieścił historię Powstania na tle zdarzeń od 1939 do 1956 roku, przede wszystkim skupiając uwagę na funkcjonowaniu koalicji, której część tworzyły polskie siły zbrojne. Ostatecznie zdecydowałem, że podstawowe pytanie, jakie należy postawić, brzmi nie 'dlaczego powstańcy nie zdołali osiągnąć swoich celów?', lecz 'dlaczego w ciągu dwóch miesięcy wahań i deliberacji zwycięscy alianci nie zorganizowali pomocy?' - pisze Davies w przedmowie.
W sierpniu nakładem WAB ukaże się nowa książka uważanego za jednego z najciekawszych rosyjskich pisarzy - Wiktora Pielewina - "Życie owadów". Ta, jak zwykle u tego autora, pełna alegorii i filozoficznych dociekań historia opowiada o amerykańskim biznesmenie, który wraz ze swymi rosyjskimi partnerami zamienia się w komara i wyrusza na poszukiwanie hemoglobiny. Na kartach powieści spotkamy dwa żuki gnojaki, dyskutujące o zagadkach wszechświata, kobietę imieniem Marina, będącą zarazem muchą, która haruje w spółdzielni przypominającej ul i wiele innych postaci, których losy krzyżują się w najbardziej zdumiewający sposób. Ten owadzi świat to metafora ekonomicznego upadku i społecznego chaosu w dzisiejszej Rosji.
Także nakładem WAB ukaże się "Angielska flaga"Imre Kertesza, pierwszego węgierskiego laureata literackiej nagrody Nobla. "Angielska flaga" to zbiór czterech opowiadań z lat 1975-1998. Podobnie jak w pozostałych utworach, Kertesz przez pryzmat własnej biografii ukazuje losy ludzi uwikłanych w historię powojennych Węgier.
Nakładem tego samego wydawnictwa ukaże się w lipcu książka Wojciecha Jagielskiego "Wieże z kamienia". Najnowsza książka wybitnego polskiego reportażysty to powieść o jednym z najbardziej tajemniczych i najtragiczniejszych miejsc na ziemi - Czeczenii - jej mieszkańcach i wojnie toczonej przez garstkę desperatów przeciwko wielokrotnie liczniejszej armii.
Także w lecie można oczekiwać "Milczenia owieczek" - najnowszej książki Kazimiery Szczuki. Autorka szuka odpowiedzi na pytanie, dlaczego Polki mają tak niewielki wpływ na własną sytuację i dotyczące ich prawo, godząc się na status milczącej masy.
W lipcu nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże się książka "Jak tata przemierzał Afrykę" Ota Pavela, czeskiego prozaika znanego w Polsce m.in. jako autor "Śmierci pięknych saren". "Jak tata przemierzał Afrykę" to zbiór opowiadań, w znacznej mierze autobiograficznych. Jest w nich zarówno opis czeskiej rodziny pochodzenia żydowskiego, historie z okresu dojścia do władzy komunistów, opowieści o górach i łowieniu ryb, fotografowaniu i pisaniu. Te historie - jak zwykle u Pavela - liryczne i nostalgiczne pochodzą z tomu wydanego po śmierci autora, który leczył się psychiatrycznie przez ostatnie 10 lat życia.
Wydawnictwo Prószyński i S-ka opublikowało w ostatnich dniach książkę Anny Bikont "My z Jedwabnego". Dla publicystki "Gazety Wyborczej" od początku było jasne, że książka "Sąsiedzi" prof. Jana Grossa nie zamyka, ale otwiera temat. "My z Jedwabnego" to bardzo osobisty zapis (prowadzony od sierpnia 2000 roku do 1 lutego 2004 roku w formie dziennika) żmudnego dochodzenia do prawdy o wydarzeniach z lipca 1941 roku i ludziach, których autorka znajdowała w Polsce, Izraelu, Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej. Są wśród nich niedoszłe ofiary, mordercy, świadkowie, dzieci ofiar i dzieci morderców.