Książka roku według Internautów
Spośród wielu nagród związanych z literaturą piękną najwartościowsze są te przyznawane przez samych czytelników.
13.01.2006 00:05
Serwis książki Wirtualnej Polski kolejny już raz mobilizuje czytelników do tego, by sami wybrali najbardziej wartościową książkę minionego roku.
Nie jury, fundacja, czy konwent – jakkolwiek by były uznane – zadecydują o zwycięskim tytule; zrobią to sami czytelnicy, od nastolatków począwszy, na w pełni dojrzałych osobach kończąc.
„Nie każdy głosujący będzie miał olbrzymią wiedzę na temat historii literatury, czy współczesnego języka – mówi Wojciech Sosnowski, od wielu lat prowadzący serwis Ksiazki.wp.pl - każdy jednak na pewno miał, ma i będzie miał wielkie serce do książek. Zdawałoby się, że Internet to nie miejsce dla literatury pięknej… Nic bardziej błędnego! Na nasze strony sięgają co miesiąc tysiące osób, które nie tylko opiniują przedstawiane tam pozycje, ale też wspaniale, z prawdziwym zacięciem i niezwykle emocjonalnie je recenzują.”
Właśnie przy udziale recenzentów WP powstała lista najciekawszych pozycji książkowych 2005 roku (http://ksiazki.wp.pl/konkursy/id,107,konkurs.html). Salon Recenzentów to miejsce wyjątkowe. Tworzą go czytelnicy, którzy na stronach serwisu ksiazki.wp.pl dzielą się z innymi swoją pasją do literatury. Są wśród nich prawnik, wykładowca socjologii, student, archeolog, biotechnolog i gospodyni domowa. Są osiemnastolatkowie i osoby czterdziestoletnie. Wszystkich łączy umiłowanie słowa pisanego.
Nominowanych do tytułu „Książka roku 2005” w kategorii „literatura polska” WP przybliża Internautom od wczoraj, tj. 11 stycznia. W ciągu kilku najbliższych dni przypomni też dokładnie lektury ujęte w dwie kolejne kategorie: literatura obca i niebeletrystyka.
Na wybrane pozycje można głosować do 24 stycznia. Wśród nominowanych znalazły się: „Dwukropek” Wisławy Szymborskiej, „Warunek” Eustachego Rylskiego, „Rzecz o mych smutnych dziwkach” Gabriela Garcii Marqueza, „Historia piękna” Umberto Eco, czy „Pamięć i tożsamość” Jana Pawła II. Najlepszą książkę 2005 roku Wirtualna Polska przedstawi w pierwszych dniach lutego.