Trwa ładowanie...
d2uqatj
karol
13-06-2002 16:02

Książę Karol z wizytą na ekologicznej farmie

Książę Karol (AFP)
Dom z gliny i słomy zasilany energią słoneczną oraz ekologiczne uprawy oglądał w czwartek na Sunflower Farm (Słonecznikowej Farmie) w Stryszowie (Małopolska) książę Karol.

d2uqatj
d2uqatj

Brytyjskiego następcę tronu witało kilkudziesięciu mieszkańców Stryszowa, a w Słonecznikowej Farmie czekało na niego kilkunastu rolników, którzy prowadzą małe, ekologiczne gospodarstwa.

Rolnicy powitali ks. Karola chlebem i solą. Książe dopytywał się, która z kobiet piekła chleb, a kiedy dowiedział się, że to Helena Kobiela, uścisnął jej rękę i podziękował.

Gospodarze zaśpiewali brytyjskiemu następcy trony przygotowaną specjalnie z okazji jego wizyty przyśpiewkę. Dziękujemy za to, że nami nie gardzisz. Odsunąłeś biura polityków. Wstąpiłeś w progi Ekorolników - śpiewali.

Rolnicy wręczyli księciu także petycję, w której proszą, aby brytyjski następca tronu przekazał światu wiadomość, że chcą prowadzić gospodarstwa tradycyjnymi i ekologicznymi metodami, aby zachować bioróżnorodność, jakość żywności i życia.

d2uqatj

_ Chcemy, aby nasze pola były wolne od GMO (genetycznie modyfikowanych organizmów). Chcemy zatrzymać i rozwijać ekologiczne technologie, które nie zniszczą naszych wiosek_ - napisali w petycji rolnicy zrzeszeni w Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi.

Książę Walii Karol wśród rolników na ekologicznej Farmie Słonecznikowej w Stryszowie (PAP/Jacek Bednarczyk)
Źródło: Książę Walii Karol wśród rolników na ekologicznej Farmie Słonecznikowej w Stryszowie (PAP/Jacek Bednarczyk)

W stryszowskiej Słonecznikowej Farmie podejmowała księcia Karola Jadwiga Łopata, założycielka farmy, która zdobyła tegoroczną nagrodę Goldmana w dziedzinie ochrony środowiska, nazywaną ekologicznym Noblem.

Polacy nie uświadamiają sobie, że naszym atutem przy wejściu do Unii Europejskiej jest tradycyjne rolnictwo, do którego Europa chciałaby wrócić, ale jest to już dla nich trudniejsze niż dla nas - powiedziała Jadwiga Łopata.

d2uqatj

Rolnicy zaprezentowali Karolowi swoje wyroby m.in polską szynkę, placki ziemniaczane, kołacze i ciasto razowe. Książe spróbował prawie każdej potrawy, pytał o producentów, a kawałek szynki zabrał ze sobą. Później z filiżanką herbaty w ręku przeszedł do ogródka podziwiać ekologiczne uprawy.

Brytyjski następca tronu otrzymał kosz ekologicznych warzyw, owoców i przetworów oraz świeże truskawki.

Przedsiębiorstwo Sunflower Farm powstało w 1999 roku jako przedsięwzięcie prywatne. Jego celem jest promocja i sprzedaż urządzeń do wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Słonecznikowa Farma jest firmą zajmującą się dystrybucją na dużą skalę urządzeń innych producentów oraz projektowaniem instalacji na ich bazie.(miz)

d2uqatj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2uqatj
Więcej tematów