Trwa ładowanie...

Ksiądz Walerian Słomka został skazany za pedofilię. Andrzej Duda ma mu odebrać odznaczenie

Skazany na przeprosiny za czyny pedofilskie duchowny stracił Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Według nieoficjalnych informacji decyzję o odebraniu odznaczenia Walerianowi Słomce miał podjąć prezydent.
Share
Ksiądz Walerian Słomka decyzją Andrzeja Dudy ma stracić Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
Ksiądz Walerian Słomka decyzją Andrzeja Dudy ma stracić Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia PolskiŹródło: PAP, Fot: Wojciech Pacewicz
d65l6wd

Ksiądz Walerian Słomka został pozwany za molestowanie i gwałt. W marcu sąd uznał, że ma przeprosić swoją ofiarę. Duchowny od początku zaprzeczał wszystkim oskarżeniom. Udowodnienie winy w procesie karnym nie było możliwe z powodu przedawnienia zarzucanych mu czynów.

W maju, już po wyroku sądu, ofiara wniosła pismo do Kancelarii Prezydenta ws. pozbawienia Słomki Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski. Były wykładowca KUL odznaczenie państwowe dostał w 2008 r. od prezydenta Lecha Kaczyńskiego, za "wybitne zasługi w pracy naukowej i dydaktycznej oraz za działalność organizacyjną i społeczną". Sprawa została przekazana do kapituły.

Jak nieoficjalnie ustalił portal rmf24.pl duchowny straci order. Decyzję miał podjąć Andrzej Duda. Postanowienie dotyczące duchownego ma zostać opublikowane jeszcze w poniedziałek. W sprawie Słomki toczyło się również postępowanie kanoniczne. Dokumentację wysłano do Kongregacji Nauki Wiary. Na księdza zostały też nałożone restrykcje dyscyplinarne.

d65l6wd

Zobacz też: Obrona osób LGBT. Lewica chce zmian w kodeksie karnym

Źródło: rmf24.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d65l6wd

Podziel się opinią

Share
d65l6wd
d65l6wd
Więcej tematów